S-a terminat: Sepsi Sfântu Gheorghe – CSM Politehnica Iaşi 2-1 (1-1)

CSM Politehnica Iaşi şi-a luat adio de la play-off, după ce luni după amiază, la Braşov, a pierdut cu scorul de 1-2 (1-1) în faţa lui Sepsi Sfântu Gheorghe, într-o partidă contând pentru etapa a XXI-a a Ligii 1. În urma acestui eşec, elevii lui Flavius Stoican au ratat îndeplinirea obiectivului stabilit de conducere pentru acest sezon şi anume calificarea, în premieră, în prima grupă valorică a campionatului. Meciul disputat pe Stadionul „Tineretului”, în prezenţa a circa 300 de spectatori, a fost unul de uzură, terenul greu, îngheţat, ca urmare a ninsorii căzute cu o zi înainte în oraş, precum şi temperatura scăzută (la ora primului fluier al arbitrului, temperatura la Braşov era de zero grade Celsius) influenţând în mod negativ evoluţia celor 22 de fotbalişti. Ieşenii au fost mai buni în prima repriză, când au dominat mijlocul terenului şi au avut mai multe ocazii de gol la poarta lui Niczuly. Una dintre acestea a fost materializă în gol în minutul 24, când Twihau şi-a introdus balonul în propria poartă, în urma unui şut deviat al lui Mihalache. În ultimul minut al primei reprize, gazdele au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, în urma penalty-ului transformat de Istvan Fulop, după un fault în careu al lui Frăsinescu. La pauză, pe teren au intrat parcă alte echipe. Iaşiul nu a mai putut ţine ritmul partidei, cedând treptat-treptat mijlocul terenului, în timp ce gazdele au prins aripi. Atacurile la poarta lui Koşelev s-au înmulţit, iar golul căzut în minutul 85 de Victoraş Astafei (şut senzaţional de la 20 de metri) nu a făcut decât să materializete o dominare aproape cvasi-totală a covăsnenilor. Sepsi câştigă după 13 etape de „secetă”, ultima victorie fiind consemnată în luna august, la Iaşi, în timp ce elevii lui Flavius Stoican ratează orice şansă de mai prinde ultimul loc de play-off. Au evoluat echipele: Sepsi: Niczuly – Burlacu, Ursu, Damian, Grecu – I. Fülöp, Petrovikj – Huiban (min. 68 –  Astafei), Thiaw (min. 57 – Ghinga), P. Petre (min. 88 – Dima) – Nikolic; CSM Politehnica Iaşi: Koşelev – Sin, Frăsinescu, Jagodinkis, Bădic – Platini (min. 72 – Spătaru), Mihalache, Cioinac, Panţîru (min. 82 – Danale) – Cissé (min. 63 – Ştefănescu), Cristea. În urma acestui rezultat, CSM Politehnica Iaşi ocupă locul 8 în clasamant, cu 27 de puncte, la şapte puncte distanţă de ultimul loc care asigură calificarea în play-off. În etapa viitoare, ieşenii vor întâlni duminică, 17 decembrie, de la ora 17.00, pe Juventus Bucureşti. (Edmond Macri)