Mihaela Buzărnescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Midland

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Midland (Michigan), dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, după ce a învins-o pe elveţianca Stefanie Voegele cu 1-6, 6-0, 6-2. Buzărnescu (29 ani, 43 WTA), principala favorită, a încheiat conturile după o oră şi 31 de minute cu Voegele (27 ani, 178 WTA), reuşind 10 aşi, după un prim set foarte modest. Românca va juca în faza următoare cu suedeza Rebecca Peterson (22 ani, 145 WTA), pe care Buzărnescu a învins-o anul trecut în sferturi la Versmold (Germania, 60.000 de dolari), cu 6-2, 6-2. Irina Bara (22 ani, 175 WTA) a fost întrecută cu 6-2, 6-1 de jucătoarea canadiană Carol Zhao (22 ani, 143 WTA), care va veni săptămâna viitoare la Cluj-Napoca, pentru meciul de Fed Cup cu România. În sferturi la Midland s-a calificat şi o Bianca Andreescu, canadiancă de origine română, care va fi prezentă şi ea la Cluj. Andreescu a profitat de abandonul americancei Sachia Vickery, la scorul de 6-1, 1-0. (sursa: www.tenisdecamp.ro)