CSM Poli Iaşi învinge la scor pe FC Voluntari şi reintră în cursa pentru play-off

CSM Politehnica Iaşi a obţinut o victorie deosebit de importantă, sâmbătă, în etapa a XXIII-a a Ligii 1, în tentativa de a ocupa la sfârşitul sezonului regulat un loc care să-i permită promovarea, în premieră, în play-off, elevii lui Flavius Stoican reuşind să învingă cu scorul de 4-0 (3-0) pe FC Voluntari, chiar pe terenul acesteia. Decişi să tranşeze victoria în întâlnirea cu ilfovenii, aceasta fiind singura şansă de a-i menţine în lupta pentru play-off, moldovenii au început în forţa meciul de pe Stadionul „Anghel Iordănescu”, cu numeroase ocazii de gol la poarta lui Petrariu, trei dintre acestea fiind fructificate, până la pauză, de Bosoi (min. 29), Sin (min. 34) şi Bădic (min. 44). La cinci minute după reluare, Chelaru reuşeşte un super-gol, după o execuţie de mare fineţe, cu exteriorul, din faţa careului mare, după o pasă inteligentă a lui Andrei Cristea. Chiar şi la acest scor, elevii lui Flavius Stoican au continuat să domine întâlnirea, asta şi pe fondul unei evoluţii mult sub aşteptări a gazdelor. În urma acestui rezultat, CSM Politehnica Iaşi s-a apropiat la doar două puncte de ultimul loc care duce în play-off, ocupat în acest moment de FC Botoşani. Au evoluat echipele: FC Voluntari: Petrariu – Pleaşcă, I. Balaur, Achim, Bucurică – Răuţă, Novac (min. 46 Voicu) – Ivanovici (min. 66 Căpăţână), Marinescu (min. 85 Cernat), Pîrcălabu – Ad. Bălan; CSM Poli Iaşi: Koşelev – Bosoi, Mihalache, Cioinac, Bădic – Qaka (min. 83 Mihăescu), Chelaru (min. 86 Panţîru) – Platini, Jo, Sin (min. 77 Zaharia) – A. Cristea. În etapa viitoare, CSM Politehnica Iaşi va întâlni luni, 12 febriarie, de la ora 18.00, pe Stadionul „Emil Alexandrescu” din Copou, pe FC Botoşani, într-un adevărat derby al Moldovei. (E.M.)