Prestaţie lamentabilă, victorie chinuită: CSM Poli Iaşi – FC Botoşani 1-0 (0-0)

CSM Politehnica Iaşi continuă să spere la un loc pe play-off, după ce a învins luni seara, în Copou, pe FC Botoşani, cu scorul de 1-0 (0-0), după o partidă în care gazdele au făcut unul dintre cele mai slabe jocuri din acest campionat. Pe un teren execrabil, cele două echipe au practicat, mai ales în prima repriză, un „fotbal cu linguriţa”, presărat cu multe durităţi şi lipsit de faze importante la cele două porţi. Conştienţi că doar o victorie îi poate menţine în cursa pentru un loc de play-off, ieşenii au început ceva mai curajos partea a doua, reuşind să deschidă scorul în minutul 53, prin Andrei Cristea, după o pasă a lui Platini. După primirea golului, oaspeţii se avântă în atac, însă Mihai Roman nu-l poate învinge pe portarul Rusu (intrat la pauză între buturi, ca urmare a accidentării lui Koşelev), după o „foarfecă” spectaculoasă, în minutul 86. Iaşul câştigă, finalmente, cu 1-0, însă prestaţia elevilor lui Flavius Stoican a lăsat foarte mult de dorit. În urma acestui succes, CSM Poli Iaşi a urcat pe locul 7 în clasament, la două puncte de ultima poziţie care asigură accesul în play-off. CSM Poli Iaşi: Koşelev (min. 46 Rusu) – Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Bădic (min. 41 Zaharia) – Qaka, Chelaru – Platini, Jo, Sin – Andrei Cristea (min. 82 Jagodinskis). În etapa viitoare, CSM Politehnica Iaşi va evolua duminică, 18 februarie, de la ora 18.00, în deplasare, în compania formaţiei ACS Politehnica Timişoara. (E.M.)