Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells

Simona Halep (26 de ani, locul 1 WTA) a învins-o pe chinezoaica Qiang Wang (26 de ani, locul 55 WTA) cu scorul de 7-5, 6-1 și s-a calificat, astfel, în sferturile de finală ale turneului american de tenis de la Indian Wells. Meciul a durat o oră și 15 minute, timp în care atât Halep, cât și Wang au reușit câte un as. Românca a câștigat greu primul set, însă în actul secund a dominat clar jocul. Liderul mondial a avut un procentaj de reușită în primul serviciu de 58%, față de 61%, rata asiaticei, și a fructificat șapte din cele opt șanse de break, în vreme ce Wang a reușit trei breakuri în cele patru ocazii. Totodată, Halep a avut mai puține erori neforțate, 27, decât adversara sa, 29. Constănțeanca și-a asigurat 215 puncte WTA și un cec în valoare de aproape 168.000 de dolari. Pentru Halep urmează meciul contra croatei Petra Martic (27 de ani, locul 51 WTA), cea care tocmai a trecut de cehoaica Marketa Vondrousova (18 ani, locul 54 WTA). Până acum, ele s-au întâlnit de două ori, iar fiecare și-a asigurat câte o victorie. (sursa: RRA)