Juventus – Real Madrid, „capul de afiş” al sferturilor de finală din Liga Campionilor

La sediul UEFA, de la Nyon (Elveţia), a avut loc vineri, la prânz, tragerea la sorţi a  meciurilor din „sferturile” de finală ale Ligii Campionilor (ediţia 2017-2018). Toate partidele din această fază a competiţiei sunt nişte veritabile finale. Juventus – Real Madrid este, de fapt, chiar reeditarea ultimului act de anul trecut, când spaniolii au învins Juve cu 4-1. Liga Campionilor FC Barcelona, o altă favorită la câştigarea trofeului, va înfrunta în sferturi AS Roma, echipa lui Bogdan Lobonţ. Bilanţul meciurilor direct reflectă echilibrul, cu o victorie de fiecare parte şi două egaluri. A treia echipă spaniolă din sferturi, Sevilla, va primi replica formaţiei germane Bayern Munchen. Sferturile de finală ale Ligii Campionilor propun şi un duel englezesc, între Liverpool şi liderul din Premier League, Manchester City. Iată programul complet al sferturilor de finală ale UEFA Champions League: Barcelona – AS Roma; Sevilla – Bayern; Juventus – Real Madrid; Liverpool – Manchester City. Liga Campionilor. Meciurile se vor disputa pe 3-4 aprilie (manșa tur) și 10-11 aprilie (retur), iar prima extrasă va disputa prima partidă pe teren propriu. Finala se va desfăşura în data de 26 mai, pe Stadionul Olimpic din Kiev. Liga Campionilor.