Prestaţie excelentă, rezultat nemeritat: FCSB – CSM Poli Iaşi 1-0 (0-0)

CSM Politehnica Iaşi a fost foarte aproape de un rezultat surpriză duminică seara, pe Arena Naţională, în meciul contra celor de la FCSB, din etapa a treia a play-off-ului, elevii lui Flavius Stoican practicând un joc ofensiv spectaculos, care i-a pus nu de puţine ori în dificultate pe roş-albaştri. Soarta partidei a fost decisă de o lovitură liberă excelent executată de Budescu în minutul 72, după un fault provocat de Bosoi asupra lui Florin Tănase, la marginea careului mare, în urma căruia ieşenii au rămas în zece oameni, după ce arbitrul Adrian Comănescu l-a eliminat, pentru al doilea cartonaş galben, pe Cioinac. Până atunci, oaspeţii jucaseră aproape perfect cartea contraatacului, având în minutul 38 o şansă uriaşă de a debloca tabela, prin Andrei Cristea, care bine servit la marginea careului de 16 metri de Platini, a şutat în bara din dreapta porţii apărate de Bălgrădean. Nu este mai puţin adevărat că şi elevii lui Nicolae Dică au trecut, la rându-le, pe lângă gol în minutul 8, când balonul expediat de Denis Alibec a nimerit transversala. Ocaziile la cele două porţi au continuat şi în repriza a doua, şutul lui Platini (min. 49) fiind respins, in extremis, de Bălgrădean, după care acelaşi goal keeper al gazdelor şi-a salvat din nou echipa, după şutul-bombă expediat de la 25 de metri de Cioinac. În minutul 65, Alibec scapă singur cu portarul oaspeţilor în careul mic, însă şutul expediat de fostul atacant al lui Inter trece cu mult peste transversală. Finalul este interzis cardiacilor, cu Poli Iaşi atacând furibund şi cu gazdele apărându-se supranumeric. S-a încheiat FCSB – Poli Iaşi 1-0, rezultat în urma căruia roş-albaştrii urcă pe primul loc în clasament, la egalitate de puncte cu CFR Cluj, dar având un golaveraj mai bun. Ieşenii au lăsat o impresie excelentă pe Arena Naţională, demonstrând, încă o dată, că este o echipă greu de bătut atât pe teren propriu cât şi în deplasare. Au evoluat echipele:  FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planic, Momcilovic, J. Morais – Nedelcu (min. 46 – Teixeira), Popescu – Man (min 72 – Coman), Budescu, Fl. Tănase – Alibec (min. 78 – Gnohéré); CSM Poli Iaşi: Rusu – Sin, Mihalache, Frăsinescu, Bădic (min. 28 – Bosoi) – Cioinac, Chelaru – Jo (min. 82 Kizito), Pedro (min. 46 – Qaka), Platini – Cristea. În celelalte partide din cadrul etapei a treia a play-off-ului, disputate la sfârşitul săptămânii, s-au înregistrat rezultatele: CS Universitatea Craiova – CFR Cluj 0-0 şi Astra Giurgiu –  Viitorul Constanţa 0-2. În clasament: 1. FCSB – 35 p, 2. CFR Cluj – 35 p, 3. CSU Craiova – 31 p, 4. Viitorul – 26 p, 5. Astra – 22 p, 6. CSM Poli Iaşi – 20 p. Etapa viitoare programează meciurile: CSM Poli Iaşi – Viitorul Constanţa (vineri, 6 aprilie, ora 18.00), CFR Cluj – Astra (duminică, 8 aprilie, ora 20.45) şi FCSB – CSU Craiova (luni, 9 aprilie, ora 20.45). (E.M.)