SCM Craiova s-a calificat în finala Cupei EHF

SCM Craiova s-a calificat în finala Cupei EHF la handbal feminin, sâmbătă, după ce a terminat la egalitate cu echipa Kastamonu Belediyesi GSK (Turcia), 18-18 (9-10), în Sala Polivalentă din Bănie, în manşa a doua a semifinalelor competiţiei. SCM Craiova câştigase cu 23-22 prima manşă a semifinalei şi va disputa în premieră o finală europeană. Golurile echipei antrenate de George Burcea au fost marcate de Ana Maria Ţicu 6, Cristina Florianu 4, Dana Andreea Pricopi 2, Zeljka Nikolic 2, Valentina Ardean-Elisei 2, Bobana Klikovac 2. În finală, care se va disputa în două manşe, SCM Craiova va înfrunta formaţia norvegiană Vipers Kristiansand, care a învins sâmbătă echipa daneză Viborg HK, scor 29-23, după 31-34 în tur. De remarcat că Viborg a ocupat locul al doilea, după Kastamonu, în grupa preliminară. (sursa: www.globalsports.ro)