Gyor a câştigat, pentru al doilea an consecutiv, Liga Campionilor la handbal feminin

Echipa maghiară Gyor a cucerit, duminică, pentru al doilea an consecutiv, Liga Campionilor la handbal feminin, după o finală palpitantă cu Vardar Skopje, din Macedonia. După 9-9 la pauză, Vardar a avut în final şansa victoriei, dupa ce Lekic a marcat cu o “învârtită” pentru 20-19, cu 20 de secunde rămase până la final. A urmat un ultim tim-out şi Gyor a avut atacul decisiv, iar Amorim a restabilit egalitatea (20-20) trimiţând meciul în prelungiri. Astfel, pentru a doua oară în ultimii trei ani, finala Ligii Campionilor la feminin a avut nevoie de timp adiţional pentru stabilirea câştigătoarei. Gyor a câştigat în cele din urmă la un gol diferenţă, scor 27-26, şi păstrează trofeul în vitrina proprie. În meciul pentru locul al treilea, CSM Bucureşti a învins-o cu scorul de 31-30 pe Vardar Skoplje. (sursa. www.onlinesport.ro)