Două reprize diferite, rezultat echitabil: FC Politehnica Iaşi – Astra 1-1 (0-0)

La primul meci disputat pe teren propriu în noul sezon, FC Politehnica Iaşi nu a reuşit decât o remiză, scor 1-1 (0-0), în faţa Astrei Giurgiu, formaţie care în etapa inaugurală a produs una dintre surprizele campionatului, după ce a trecut pe teren propriu pe FCSB. Revenind la meciul disputat sâmbătă seara în Copou, trebuie spus că acesta a avut două reprize total diferite: prima, care a aparţinut oaspeţilor, formaţia lui Marius Măldărăşanu având numeroase ocazii de a deschide scorul, ratate însă cu seninătate de Balaure (min. 11, după o gafă a lui Denis Rusu, ieşit hazardat din poartă), Neluţ Roşu (min. 16, şut puternic de la 20 de metri, balonul trecând milimetric pe lângă bara din dreapta a goal keeper-ului gazdelor), Laurenţiu Buş (min. 18, care trage puţin pe lângă poartă, din careul mic, după ce l-a driblat pe Rusu) şi Llukaku (min. 42 – care a reluat cu capul din careul gazdelor, balonul trecând milimetric peste transeversală) şi o a doua în care gazdele au avut mai mult iniţiativa. Muştruluiţi serios la cabine de Flavius Stoican, ieşenii au pus stăpânire pe joc în repriza secundă, în min. 50 Kizito ratând deschiderea scorului, după o pasă excelentă venită de la A. Cristea. Zece minute mai târziu, inevitabilul se produce şi gazdele reuşesc să deblocheze tabela, în urma golului reuşit de Frăsinescu, dintr-o lovitură liberă excelent executată de acelaşi A. Cristea. Şi când meciul se îndrepta către o victorie a Iaşului, nou intratul în formaţia gazdă, Mimoun, face henţ în careu, la un şut puternic trimis de Begue, lovitura de la 11 metri fiind transformată impecabil de Llulaku. Până la urmă, rezultat echitabil între două echipe a căror evoluţie i-a încântat pe cei aproximativ 3.000 de spectatori aflaţi în tribunele Stadionului „Emil Alexandrescu”. Au evoluat echipele: FC Politehnica Iaşi: Rusu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Panţîru – Cioinac, L. Rus (min. 46 Chelaru) – Kizito, Flores (min. 75 Mimoun), Ştefănescu – A. Cristea; Astra Giurgiu: Iliev – Belu, Bejan, Eroco Da Silva, A. Stan – Moise (min. 72 Alibec), Mrzljak – Balaure, N. Roşu (min. 90 Biceanu), L. Rus (min. 58 Begue) – Llulaku. După două etape, FC Politehnica Iaşi ocupă locul 7 în clasament, cu 2 puncte. În etapa viitoare, elevii antrenorului Flavius Stoican vor întâlni duminică, 5 august, de la ora 21.00, pe Arena Naţională, formaţia FCSB. (Edmond Macri)