Se vede „B”-ul: Dunărea Călăraşi – FC Politehnica Iaşi 2-0 (0-0)

FC Politehnica Iaşi continuă să se afunde în subsolul clasamentului Ligii 1, îndreptându-se cu paşi mici, dar siguri, către liga a doua. După un sezon în care a urcat, în premieră, în play-off, obţinând cea mai bună clasare din istorie (locul 6), gruparea din Dealul Copoului se află în acest moment într-o situaţie critică, nu atât prin prisma poziţiei ocupate în clasament, cât mai ales a jocului prestat de elevii lui Flavius Stoican. În meciul disputat sâmbătă, la Călăraşi, în etapa a VI-a a Ligii 1, în compania nou promovate din localitate, Dunărea, ieşenii au continuat evoluţia penibilă din ultimele meciuri, piezând fără drept de apel, cu scorul de 0-2 (0-0), o întâlnire în care şi-au arătat din nou limitele. Partida a debutat abrupt, Ispas, de la gazde, şi Frăsinescu, de la oaspeţi, văzând în min. 4 şi, respectiv, 6 cartonaşul galben, acordat de arbitrul Iulian Călin în urma unor intrări dure la adversari. Numărul faulturilor se înteţeşte, Cioinac văzând, la rându-i, în min. 20, cartonaşul galben, după o nouă intrare periculoasă la adversar. Încet-încet, gazdele pun stăpânire pe joc, Kanda şi Ndyae având pe rând şansa deschiderii scorului în min. 31. Replica oaspeţilor nu se lasă mult aşteptată şi în min. 35, Mihalache reia cu capul peste poartă, din cinci metri, după o centrare excelentă din corner a lui Andrei Cristea. Un minut mai târziu, Ndyae, rămas singur în careul mare, nu-l poate învinge pe Denis Rusu. Peste numai patru minute, este rândul lui Kanda să treacă pe lângă deschiderea scorului, balonul trimis de acesta scurgându-se milimetric pe lângă poarta apărată de goal keeper-ul Iaşului. Cu câteva secunde înainte de finalul primei reprize, Cioinac are o nouă intrare dură asupra unui adversar şi vede cel de-al doilea cartonaş galben şi, implicit, pe cel roşu, fiind eliminat de pe teren. Introdus inspirat la pauză de Dan Alexa în locul lui Gligorov, golgheterul Dunării din campionatul trecut, Valentin Alexandru, deschide scorul în min. 56, cu o execuţie spectaculoasă din marginea careului mare. Oaspeţii au o tresărire de orgoliu şi în min. 68, Flores şutează frumos de la 25 de metri, însă balonul este reţinut cu siguranţă de Straton. În min. 75, portarul oaspeţilor, Denis Rusu, este protagonistul unei faze de cascadorii râsului, după ce, încercând să degajeze terenul, era să-şi introducă mingea în propria poartă! Scorul final este stabilit în min. 79, după un contraatac-fulger al gazdelor, Kanda finalizând centrarea perfectă de pe partea dreptă, venită de la Valentin Alexandru. În urma acestui rezultat, FC Politehnica Iaşi şi-a „consolidat” locul 13 (penultimul) în clasament, poziţie care trimite direct formaţia din Dealul Copoului în liga a doua. Au evoluat echipele: Dunărea Călăraşi: Straton – Gligorov (min. 46 V. Alexandru), Balaur, Dobrosavlecivi, Ispas – Puscaş – Simion, Pană, Kanda, Keita (min. 58 Mezzu)- Ndiaye; FC Poli Iaşi: Rusu – L Rus, Mihalache (min. 77 Zaharia), Frasinescu, Sin – Gallego, Cioinac, Chelaru (min. 72 Mimoun), Pârvulescu (min. 62 P.Petre)- Flores, Cristea. În etapa viitoare, ieşenii vor evolua luni, 3 septembrie, de la ora 21.00, în Copou, în compania formaţiei Concordia Chiajna. (E.M.)