Debut cu stângul pentru „tricolori” în Liga Naţiunilor

Echipa naţională a României a încheiat la egalitate, scor 0-0, partida cu selecţionata Muntenegrului disputată vineri seara, pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti, în prima etapă din cadrul Grupei a 4-a, Seria C, a Ligii Naţiunilor. Aceasta este al treilea meci în ultimii doi ani în care prima reprezentativă nu reuşeşte să învingă Muntenegru, după 1-1 acasă şi 0-1 în deplasare în preliminariile CM 2018. Pe finalul primei reprize, Mitriţă a primit o pasă de la Stanciu şi a şutat de la aproximativ 28 de metri, dar mingea a trecut razant peste poarta lui Danijel Petkovic. În minutul 72, Claudiu Keşeru l-a pus într-o poziţie favorabilă pe Mihai Pintilii, însă acesta a încearcat un lob dejucat uşor de Petkovic. Selecţionata Muntenegrului a rămas în zece jucători din minutul 77. Atacantul Stefan Mugosa a intrat imprudent la o minge şi l-a faultat pe Mihai Bălaşa, centralul slovac arătându-i cel de-al doilea cartonaş galben şi automat pe cel roşu. Partida de pe Stadionul Ilie Oană din Ploieşti, prima pentru România în Liga Naţiunilor, s-a disputat fără spectatori ca urmare a unei sancţiuni dictate de UEFA împotriva Federaţiei Române de Fotbal. În cealaltă partidă a Grupei a 4-a, Seria C, a Ligii Naţiunilor, Serbia a câştigat cu 1-0 în deplasare cu Lituania. După prima etapă, clasamentul grupei este următorul: 1. Serbia – 3 puncte, 2. Muntenegru 1 punct, 3. România – 1 punct, 4. Lituania – 0 puncte. Au evoluat echipele: România: 12. Ciprian Tătăruşanu – 2. Romario Benzar, 6. Vlad Chiricheş (căpitan) (5. Mihai Bălaşa, 31), 22. Cristian Săpunaru, 11. Nicuşor Bancu – 8. Mihai Pintilii (15. Paul Anton, 73), 23. Nicolae Stanciu – 7. Alexandru Chipciu, 10. Alexandru Maxim, 20. Alexandru Mitriţă (14. Constantin Budescu, 68)- 13. Claudiu Keşeru; Muntenegru: 1. Danijel Petkovic – 2. Filip Stojkovic, 15. Stefan Savic (căpitan), 22. Marko Simic, 6. Zarko Tomasevic – 19. Aleksandar Scekic (7. Nebojsa Kosovic, 74), 4. Nikola Vukcevic – 3. Aleksandar Boljevic (11. Fatos Beciraj, 81), 20. Mirko Ivanic, 16. Vladimir Jovovic – 9. Stefan Mugosa. (sursa: www.globalsports.ro)