“Poli” Iaşi, victorie în deplasare, în inferioritate numerică, cu Astra

Politehnica Iaşi a pus capăt seriei de cinci înfrângeri consecutive în campionat, după ce a învins sâmbătă, la Giurgiu, cu scorul de 2-1 (0-1), pe Astra, în urma unei evoluţii mult schimbate în bine. Succesul elevilor lui Flavius Stoican pe malul Dunării este cu atât mai important cu cât ieşenii au evolaut mai bine de o repriză întreagă în inferioritate numerică, după ce Andrei Sin a fost eliminat în min. 41, acesta fiind sancţionat de arbitrul George Rădulescu cu cel de-al doilea cartonaş galben, în urma unui fault făcut la mijlocul terenului. Peste numai trei minute, gazdele reuşesc să deschidă scorul, prin Valentin Gheorghe, care a fructificat o pasă în careu trimisă de Begue. Actul secund aduce pe teren parcă alte echipe, cu Iaşul mult mai ofensivă şi cu Astra încercând să păstreze avantajul minim de pe tabelă. În minutul 47, Denis Alibec putea face 2-0, însă bara transversală l-a salvat pe Denis Rusu. Un minut mai târziu, Sanoh putea restabili egalitatea, însă balonul trimis de mijlocaşul ieşean care şi-a făcut junioratul la PSV Eondhoven este reţinut de Lazar. Insistenţa oaspeţilor în atac se concretizează în min. 50, în nurma golului reuşit de Platini (min. 50), din careul mare, după o centrare perfectă de pe partea stângă a lui Panţâru, introdus la pauză în teren de antrenorul Flavius Stoican în locul lui Patrick Petre. Impulsionaţi de gol, ieşenii se năpustesc în continuare în atac şi în min. 59 reuşesc să preia conducerea pe tabela de marcaj, în urma golului înscris de Andrei Cristea, din penalty, după un henţ în careu provocat de Claudiu Bellu-Iordache. Iaşul zburdă pe teren, Astra nu se regăseşte şi meciul se încheie cu victoria clară a oaspeţilor, care au reuşit la Giurgiu cel mai bun joc din acest campionat. În urma acestui succes, Politehnica Iaşi a urcat până pe locul 10 în clasament, cu 17 puncte. După 15 etape, formaţia lui Flavius Stoican se află la numai trei puncte de play-off, obiectul stabilit de conducerea clubului la începutula cestui sezon. Au evoluat echipele: Astra Giurgiu: Lazar – Belu (min. 77 Bahamboula), Bejan, Cestor, Radunovic – Mrzljak (min. 84 Romario Moise), – Begue, Neluţ Roşu (min. 53 Zoua), Biceanu, Valentin Gheorghe – Denis Alibec; Poli Iaşi: Rusu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin – Qaka, Sanoh – Platini Dylan Flores (min. 74 Zaharia), Patrick Petre (min. 46 Panţîru) – Andrei Cristea (min. 62 Enoh). Campionatul Ligii 1 se întrerupe pentru două săptămâni, pentru a face loc meciurilor pe care echipa României urmează să le susţină în Liga Naţiunilor (sâmbătă, 17 noiembrie, de la ora 21.45, la Bucureşti, cu Lituania, şi marţi, 20 noiembrie, ora 21.45, la Podgorita, cu Muntenegru). În etapa viitoare, Politehnica Iaşi va evolua duminică, 25 noiembrie, de la ora 20.30, în Copou, în compania formaţiei FCSB. (Edmond Macri)