S-au înecat la mal: Poli Iaşi – FC Voluntari 2-2 (1-0)

Politehnica Iaşi a ratat o şansă uriaşă vineri după amiază, în Copou, de a ierna pe loc de play-off, după ce a încheiat la egalitate, scor 2-2 (1-0), întâlnirea cu ultima clasată, formaţia FC Voluntari, într-un meci contând pentru etapa a XXI-a a Ligii 1 (ultima din acest an). Deşi s-au aflat mai mereu la conducerea întâlnirii, elevii lui Flavius Stoican nu au reuşit să se impună în întâlnirea cu ilfovenii, pierzând două puncte extrem de preţioase în lupta pentru ocuparea ultimului loc care duce, la finalul sezonului regulat, în play-off.  Ieşenilor le-a trecut glonţul pe la ureche în min. 12, când balonul trimis din opt metri de Tudorie, aflat singur-singurel cu Târnovanu, a trecut peste transversală! Avertizaţi de ratarea atacantului trecut în carieră pe la Oţelul Galaţi şi Steaua, elevii lui Flavius Stoican pun stăpânire pe joc şi în min. 28, Platini trimite o pasă inteligentă în careu, însă Flores este surprins în poziţie afară din joc. Patru minute mai târziu, Sanoh ratează incredibil din careu, după ce Vâtcă scapă balonul din mâini! Gazdele presează şi în min. 36, Andrei Cristea trimite în plasa laterală, din exteriorul careului mare. Şi, când toţi jucătorii se pregăteau de pauză, Iaşul reuşeşte deschiderea scorului, în min. 45, după o fază superbă, lucrată de Platini şi finalizată de Dylan Flores. Începutul reprizei secunde s-a dovedit a fi unul de coşmar pentru trupa din Copou, care a încasat două goluri într-un interval de numai două minute. Mai întâi a egalat Tudorie (min. 56), care a trimis cu capul, în poartă, din şase metri, balonul centrat de Vlad, pentru ca acelaşi jucător să o aducă pe FC Voluntari în avantaj, în min. 58, în urma golului înscris din penalty, după henţul comis în careu de Platini. Întâlnirea capătă aspecte dramatice, cu gazdele aruncându-se în atac, în vederea restabilirii egalităţii, şi cu oaspeţii apărându-se supranumeric. Andrei Cristea (min. 68) şi Bekui (min. 78) ratează două bune oportunităţi de a înscrie, însă neşansa, în primul caz, sau precipitarea, în cel de-al doilea caz, fac ca tabela de marcaj să rămână nemodificată. Până la urmă, gazdele reuşesc să egaleze în min. 88, prin Enoh, care trimite balonul printre picioarele lui Vâtcă, din interiorul careului. La finalul partidei, Flavius Stoican a recunoscut că cele două puncte pierdute de ieşeni în acest meci ar putea fi decisive în lupta pentru ocuparea la finalul sezonului regulat a unui loc de play-off. Au evoluat echipele: Poli Iaşi: Târnovanu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin – Cioinac, Qaka – Platini, Flores, Sanoh (min. 59 Zaharia) – A. Cristea (min. 74 Enoh); FC Voluntari: Vâtcă – Bucurică, Balaur, Hodorogea, Vlad – Laidouni, Răuţă – Căpăţână, Gadze, Ghoerghe – Tudorie. Campionatul Ligii 1 se întrerupe până pe data de 2 februarie 2019, când va fi reluat cu etapa a XXII-a, în care Politehnica Iaşi va evolua în deplasare, la Bucureşti, în compania lui Dinamo. (Edmond Macri)