România a ratat calificarea la Campionatul European de volei feminin

Echipa feminină de volei a României a fost învinsă dramatic de Spania, cu scorul de 3-2 (22-25, 25-16, 25-23, 21-25, 15-13), sâmbătă, în Sala Polivalentă din Alexandria, în Grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2019. Tricolorele obţineau calificarea la turneul final în cazul unei victorii, dar Spania a fost până la urmă echipa care a reuşit să se califice la turneul final, care va avea loc în Ungaria, Polonia, Slovacia şi Turcia, în perioada 23 august – 8 septembrie. România a început bine meciul şi a condus pe tabela de marcaj, dar Spania a revenit şi a avut 22-21 în finalul primului set. Jucătoarele noastre, antrenate de bulgarul Nikolai Ivanov, au reuşit patru puncte consecutive şi şi-au adjudecat primul set cu 25-22, scrie Agerpres. În decisiv, România a condus cu 4-2, 5-4, Spania a întors scorul, la 8-5, iar tricolorele nu au mai condus până la final, reuşind să egaleze de câteva ori, inclusiv la 13-13, dar oaspetele au obţinut victoria (15-13). Ultimele meciuri din grupă vor avea loc pe 9 ianuarie, Bosnia – România (Lukavac, 18,00, ora României) şi Spania – Letonia. Tricolorele, învinse cu 3-2 de Bosnia în primul meci din grupă, au nevoie să câştige două seturi pentru a obţine calificarea. În altă partidă jucată sâmbătă în Grupa F, Bosnia a dispus cu 3-0 de Letonia, în deplasare. (sursa: www.globalsports.ro)