Simona Halep s-a calificat în turul 3 la Australian Open

Simona Halep s-a calificat cu emoţii în runda a treia a turneului Australian Open, după o victorie cu 6-3, 6-7 (5), 6-4 în faţa americancei Sofia Kenin. Simona a câştigat după două ore şi 31 de minute un meci de mare luptă, reuşind o revenire spectaculoasă de la 2-4 în setul decisiv. Halep, finalistă anul trecut la Melbourne, şi-a asigurat un cec de 155.000 de dolari australieni şi 130 de puncte WTA. Următoarea sa adversară va fi Venus Williams, care a învins-o pe franţuzoaica Alize Cornet cu 6-3, 4-6, 6-0. Venus (38 ani, 36 WTA), care în primul tur a învins-o pe Mihaela Buzărnescu, 6-7 (3), 7-6 (3), 6-2, are 3-2 în meciurile directe cu Halep, dar românca s-a impus la ultimele două confruntări, în 2015 la Roma şi anul trecut la Montreal.