Continuă degringolada în Copou: Poli Iaşi – Gaz Metan Mediaş 1-2 (0-0)

Pauza competiţională cauzată de meciurile echipei naţionale nu a fost de bun augur pentru elevii lui Flavius Stoican, care după victoria norocoasă obţinută în urmă cu două săptămâni la Călăraşi a pierdut duminică după amiază, în Copou, în faţa celor de la Gaz Metan Mediaş, scor 1-2 (0-0). După o primă repriză anostă, în care singurul lucru demn de semnalat au fost intrările la limita regulamentului din partea fotbaliştilor ambelor echipe, oaspeţii au apăsat serios pe acceleraţie, reuşind să se desprindă în numai patru minute, în urma golurilor semnate de Mario Rondon (min. 51) şi Luis Aurelio (min. 55). Peste numai trei minute, Moussa Sanoh (cel mai bun jucător al gazdelor) a reuşit să reducă din diferenţă, după o bâlbâială în careul oaspeţilor. După iureşul datorat de marcarea rapidă a celor trei goluri, ambele echipe au revenit la jocul lipsit de imaginaţie, prestat în prima repriză. Fără Platini, întors de la naţionala Insulelor Capului Verde în urmă cu numai 48 de ore şi fără un vârf de meserie în primul „11”, gazdele au păcătuit din nou în atac, unde doar incursiunile lui Sanoh au creat ceva panică în rândurile apărătorilor de la Gaz Metan, în timp ce, la mijloc, nici Felipe Nascimento şi nici Andrei Sin nu au reuşit să-l pună în evidenţă pe Andrei Burlacu, împins de antrenorul Flavius Stoican în avanposturi. În apărare, Peralta a făcut din nou o partidă bună, reuşind în ciuda celor două goluri pe care le-a încasat să-şi salveze echipa de la o înfrângere şi mai umilitoare. După trei etape din play-out, Politehnica Iaşi se află pe locul 4 în clasament, cu 20 de puncte, cu trei peste Hermanstadt, ocupanta locului 6, cel care duce la barajul de menţinere în prima ligă. Au evoluat echipele: Poli Iaşi: Peralta – Rus , Gardoş, Frăsinescu, Bădic (min. 59 Enoh) – Mihalache, Cioinac – Sanoh, Nascimento (min. 59 Semedo), Sin – Burlacu (min. 72 Panţâru); Gaz Metan: Pleşca – Creţu, Michael, Larie, Buşu – Luis Aurelio, Fofana – Mailat (min. 80 Olaru), Caiado (min. 85 M. Constantin), Chamed (min. 61 Ivanov) – Rondon. Casetă tehnică: posesie: 60% – 40%; ocazii de gol: 8-7; şuturi pe poartă: 4-6; şuturi pe lângă poartă: 4-1; lovituri libere: 22-20; cornere: 6-9; offside-uri: 1-2; aruncări de la margine: 37-24; intervenţii portar: 4-3; faulturi: 19-20; cartonaşe galbene: 3-1 (Bădic, Semedo, Gardoş/Buşu). În etapa viitoare, Politehnica Iaşi va evolua sâmbătă, 6 aprilie, de la ora 17.00, la Piteşti, în compania formaţiei Hermanstadt. (Edmond Macri)