Unirea Ruginoasa a câştigat ediţia din acest an a „Cupei Satelor” la fotbal

Echipa de fotbal Unirea Ruginoasa a câştigat „Cupa Satelor” – ediţia 2019, după ce a învins duminică, în finală, formaţia din localitatea Cumpăna (judeţul Constanţa), chiar pe terenul acesteia, informează site-ul Federaţiei Române de Fotbal (FRR). Lovitura de start a finalei a fost dată de internaționalul român Ianis Hagi, care cu această ocazie le-a transmis următorul mesaj jucătorilor celor două formaţii: „Vă urez mult succes și vă așteptăm alături de națională în Norvegia!”.  Potrivit regulamentului competiţiei, fotbaliştii echipei câștigătoare urmează să îi însoțească pe tricolori în deplasarea de la Oslo, din preliminariile EURO 2020, în timp ce ocupantele locurilor 2 și 3 vor avea parte de o experiență VIP la meciul România – Spania, programat în toamnă. „Cupa Satelor” este o competiţie organizată de FRF, împreună cu AFIR și asociațiile județene de fotbal, destinată fotbaliştilor cu vârsta sub 13 ani. În finala mică, dispuztată tot pe terenul central din Complexul Sportiv „CENTENAR 2018” din localitatea Cumpăna, formaţia din Sânmartin (judeţul Bihor) s-a impus la loviturile de departajare, în faţa echipei din Rudeni (judeţul Ilfov), în urma executării loviturilor de departajare, după ce la finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 2-2. (E.M.)