Simona Halep, eliminată în sferturi la Roland Garros

Simona Halep a fost eliminată, joi, în sferturile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, cu scorul de 2-6, 4-6, de americanca în vârstă de 17 ani Amanda Anisimova. Fosta nr. 1 WTA, câştigătoare anul trecut a French Open, Simona Halep a avut multe greşeli, mai ales în primul set, când adversara a dominat-o categoric. În setul al doilea, Halep a reuşit să egaleze la 4, după ce a fost condusă cu 1-3, dar cam atât. În semifinale, Amanda Anisimova o va întâlni, vineri, pe australianca Ashley Barty, învingătoare cu scorul de 6-3, 7-5, în sferturi, în faţa americancei Madison Keys. În cealaltă semifinală se vor întâlni, tot vineri, Maria Vondrousova (Cehia) contra Joanei Konta (Marea Britanie).