Monica Niculescu s-a calificat în turul al doilea la Wimbledon

Monica Niculescu a devenit cea de-a treia jucătoare din România calificată în runda secundă la Wimbledon, după victoria obţinută marţi  contra Andreei Petkovic, scor 2-6, 6-2, 7-5. După două seturi în care dominarea s-a împărțit, cele două au mers aproape cap la cap în decisiv, unde Petkovic a făcut prima break-ul, dar Monica a răspuns prompt. La 4-4, Moni a reușit o combinație scurtă-voleu cu care a făcut break-ul care a adus-o în postura de a servi pentru meci. Dar, după ce a salvat două mingi de break în game-ul următor, Niculescu și-a predat serviciul, setul intrând în prelungiri. Nu pentru mult timp, deoarece imediat Monica a făcut iar break-ul, într-un game foarte disputat. La a doua șansă, românca a închis meciul, în două ore și 11 minute. Monica o va întâlni în runda următoare pe Elise Mertens, care a trecut în două seturi de Fiona Ferro. Tot marţi urmează meciurile Soranei Cîrstea (vs Amanda Anisimova), Anei Bogdan (vs Johanna Konta) și Gabrielei Ruse (vs Julia Goerges). (sursa: www.treizecizero.ro)