Simona Halep, calificare spectaculoasă în turul trei la Wimbledon

Simona Halep (nr. 7 WTA) s-a calificat miercuri în turul al treilea al turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce a trecut cu scorul de 6-3, 4-6, 6-2 de Mihaela Buzărnescu (locul 53 WTA). Primul set nu a avut, practic, istoric, fostul nr. 1 mondial dominând autoritar o adversară care a fost de nerecunoscut. Setul secund a început, din nou, excelent pentru Simona, care a făcut repede break-ul şi s-a distanţat la 2-0. A venit însă o serie extraordinară a Mihaelei, care a revenit spectaculos în joc, reuşind să facă patru game-uri la rând, ducând scorul la 4-2. Trezită din „şoc”, Simona are o tresărire de orgoliu şi egalează la 4. Finalul setului este unul dramatic, care dă câştig de cauză Mihaelei Buzărnescu, mai lucidă în momentele cheie ale jocului. Simona începe din nou foarte bine setul decisiv şi se desprinde rapid la 3-0. Însă, la fel ca în setul precedent, Mihaela are, din nou, o revenire şi reuşeşte să se apropie la 2-3. A fost, însă, un simplu foc de paie, pentru că, în continuare, Simona ia jocul pe cont propriu şi căştigă tot până la final. În turul al treilea, Simona Halep o va întâlni pe Vicktoria Azarenka (Belarus).