Simona Halep s-a calificat în optimile de finală la Wimbledon

Simona Halep a învins-o vineri pe Victoria Azarenka, scor 6-3, 6-1, în turul al treilea la Wimbledon, cel mai bun meci al ei din turneu, obținând calificarea în optimile de finală ale competiției. Condusă cu 3-1 în primul set, Simona a preluat autoritar frâiele meciului, chiar și în condițiile în care a avut, pentru o vreme, cifre mici pe primul serviciu. Simo a câștigat 11 din următoarele 12 game-uri, încheind meciul într-o oră și 6 minute.După cum a declarat și ea în interviul de pe teren, un meci mai greu decât o arată scorul – cel puțin în primul set și începutul celui de-al doilea, unde Simona a trebuit să stăvilească din nou o mini-ofensivă a adversarei. Însă după aceea a defilat către victorie. În runda următoare, Simona o va întâlni luni pe Cori Gauff sau pe Polona Hercog. Dacă cu talentata americancă de 15 ani ar fi primul meci, pe Hercog Simona a învins-o de două ori în meciuri strânse anul acesta, la Miami și pe iarba de la Eastbourne. (sursa. www.treizecizero.ro)