Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer s-au calificat în sferturile de finală la Wimbledon

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer, cap de serie numărul 5, s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Wimbledon, al treilea grand slam al anului. În optimi, perechea Maximo Gonzalez/Horacio Zebalos (Argentina), cap de serie numărul 9, a abandonat la scorul de 7-6 (7/1), 3-6, 7-5, 4-3, după două ore şi 41 de minute de joc. Adversarii din sferturi vor fi învingătorii din meciul dintre Roman Jebavy/Philipp Oswald (Cehia/Austria) -Juan Sebastian Cabal/Robert Farah (Columbia /favoriţi numărul 2). Calificarea în sferturi este recompensată la dublu cu un premiu total de 67.000 de lire steriline. (sursa: www.news.ro)