România – Estonia 3 – 1. “Tricolorele” au obţinut calificarea în optimile CE de volei

Două ore de luptă în meciul contra Estoniei le-au adus pe jucătoarele tricolore în fața celei de-a doua victorii în grupa C a Campionatului European 2019 de volei feminin. Arena “Papp László” din Budapesta pare că este propice selecționatei României pentru obținerea performanțelor, chiar dacă ele au obținut și acest succes după un meci în care au dovedit că au calitatea de a reveni de fiecare dată când au fost conduse pe tabelă. Primul set a fost câștigat cu emoții de fetele noastre care au fost conduse pe tot parcursul acestuia, însă au izbutit să revină de la 20:23 pentru a-l închide cu 25:23. Un scenariu similar l-a avut actul secund, în care tricolorele au revenit din nou de la 20:23, însă au cedat la mare luptă cu 30:32 după ce au avut șansa în trei rânduri de a-l închide în favoarea lor. Aceeași notă de echilibru a marcat setul cu numărul 3, dar elevele lui Luciano Pedulla și-au ridicat nivelul de joc, au fost mai atente și mai incisive de la jumătatea sa pentru a se impune cu 25:19, iar în cel de-al patrulea au făcut din nou diferența pe finalul său. Așadar, victorie cu 3:1 (25:23, 30:32, 25:19, 25:21) în fața Estoniei și un loc asigurat între primele 4 în ierarhia grupei C, ceea ce asigură calificarea în optimile de finală ale competiției în care adversară le va fi una dintre echipele calificate din grupa A, cea care se dispută în Turcia și care este formată din țara gazdă, Bulgaria, Franța, Serbia, Grecia și Finlanda. (sursa: www.sportclasic.ro)