Simona Halep a debutat cu dreptul la Turneul Campioanelor

Simona Halep a debutat cu victorie, luni, la Turneul Campioanelor, eveniment care se desfăşoară în China, la Shenzen, după ce a învins-o, după două ore şi jumătate, pe jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu, cu scorul de 3-6, 7-6, 6-3. Meciul a fost unul spectaculos, cu schimburi intense de mingi din partea ambelor jucătoare. Andreescu a intrat mai bine în meci şi a câştigat fără emoţii primul set. În setul secund, Simona a schimbat registrul tehnico-tactic, reuşind să câştige la tie-break, după ce Bianca a avut minge de set! Setul decisive nu a avut, practice, istoric, Simona câştigând mai clar decât o arată scorul. Tot luni, în prima partidă din “Grupa Violet”, Elina Svitolina a trecut de Karolina Pliskova cu 7-6, 6-4. În etapa a doua, Simona Halep o va întâlni miercuri, de la ora 12.30, pe Elina Svitolina, într-o adăvarată finală a grupei, în timp ce în celălalt meci, Bianca Andreescu va da replica Karolinei Pliskova. Câştigătoarea Turneului Campioanelor de anul trecut este Elina Svitolina.