Astra Giurgiu – Poli Iaşi 4-0 (1-0). Ieşenii, umiliţi de Budescu şi Alibec

Politehnica Iaşi a suferit o corecţie usturătoare, luni, în etapa a XV-a a Ligii 1, fiind învinsă cu scorul de 0-4 (0-1), în deplasare, de Astra Giurgiu, după o evoluţie penibilă, în faţa unui adversar care a “zburdat” pe teren şi care i-a avut pe Constantin Budescu şi Denis Alibec într-o formă de zile mari. În formula de echipă trimisă în teren de antrenorul oaspeţilor, Mihai Teja, s-au regăsit încă din primul minut trei jucători sub 21 de ani, pe lângă Târnovanu în poartă, pe gazon fiind trimişi Ovidiu Horşia şi Francisc Cristea. Decizia fostului tehnician al Mediaşului şi al FCSB-ului a fost una total neinspirată, cei trei fiind cei mai slabi de pe teren, Târnovanu fiind ridiculizat la toate cele patru goluri înscrise de gazde, în timp ce Ovidiu Horşia a făcut figuraţie în iarbă. În ceea ce-l priveşte pe Francisc Cristea, acesta şi-a lăsat echipa în inferioritate numerică, după ce în ultimul minut al primei reprize a primit al doilea cartonaş galben din partea arbitrului Ovidiu Haţegan, după un fault inutil făcut la mijlocul terenului. Golurile gazdelor au fost reuşite de Constantin Budescu (min. 27 – direct din corner şi min. 81 – reluare din marginea careului mare, cu exteriorul în plasa laterală) şi Valentin Gheorghe (min. 77 – în urma unui contraatac iniţiat de Begue şi min. 87 – după o pasă de geniu a lui Denis Alibec). Victorie incontestabilă a Astrei, după o evoluţie încântătoare. Iaşul a demonstrat că victoria obţinută în urmă cu o săptămână, la Botoşani, contra campioanei CFR a fost un simplu accident, cauzat de oboseala acumulată de trupa lui Dan Petrescu în deplasarea de la Rennes, din Europa League. În urma acestei înfrângeri, Poli Iaşi a coborât pe locul 8 în clasament, îndepărtându-se serios de locurile care duc în play off. Au evoluat echipele: Astra: Lazasr – Grahovac, Tamaş. Dima – Fl. Matei (min. 71 Begue), Simion (min. 51 Răduţ), Crepulja, Radunovici – V. Gheorghe, Alibec, Budescu (min. 82 Dragoş Gheorghe): Poli Iaşi: Târnovanu – Gallego, Mihalache, Diallo, Bădic – Breeveld, Passaglia – Horşia (min. 51 Carlone). Fr. Cristea, Popadiuc (min. 77 Haţiegan) – A. Cristea (min. 70 Bălan). În etapa viitoare, Poli Iaşi va evolua sâmbătă, 9 noiembrtie, tot în deplasare, în compania formaţiei Academica Clinceni. (E.M.)