Olanda, noua campioană mondială la handbal feminin

Naţionala de handbal feminin a Olandei a câştigat, duminică, medalia de aur la Campionatul Mondial din Japonia, după ce a învins, în finala competiţiei, reprezentativa Spaniei, cu scorul de 30-29 (16-13). România a încheiat pe locul 12 şi va evolua la turneul preolimpic 3 cu Norvegia, Muntenegru şi Coreea de Nord. Olandezele s-au impus după o lovitură de la şapte metri fructificată cu şase secunde înainte de final. La scorul de 29-29, Barbosa a ratat atacul Spaniei, iar Ainhoa Hernandez Serradora a blocat intenţionat mingea pe care portarul Olandei încerca să o trimită pe contraatac. Arbitrele Bonaventura au considerat că sportiva spaniolă se afla în semicerc în momentul în care a blocat mingea, impiedicând astfel acţiunea adversarelor şi au dictat lovitură de la şapte metri pentru olandeze şi cartonaş roşu jucătoarei iberice. Lois Abbingh, fostă jucătoare la HCM Baia Mare, a marcat golul victoriei. Tot duminică s-a disputat şi finala mică a Campionatului Mondial, între Rusia – Norvegia, scor 33-28 (18-15). Olanda s-a calificat direct la Jocurile Olimpice din 2020. De asemenea, turneele preolimpice se vor desfăşura între 20-22 martie 2020, iar componenţa acestora este: Turneu 1: Spania, Suedia, Argentina, Senegal; Turneu 2: Rusia, Serbia, China, Ungaria; Turneu 3: Norvegia, Muntenegru, România, Coreea de Nord. România va juca, în ordine, cu Coreea de Nord, Norvegia şi Muntenegru. Primele două clasate la fiecare din cele trei turnee se vor califica la Jocurile Olimpice din 2020. România s-a clasat pe locul 12 la Campionatul Mondial, în condiţiile în care obiectivul era clasarea în primele opt. Tricolorele ajung însă la turneele preolimpice datorită locului 4 obţinut la Campionatul European din 2018. Rezultatele complete ale României la Campionatul Mondial din Japonia sunt: 16-31 cu Spania, 29-24 cu Senegal, 22-20 cu Kazahstan, 26-27 cu Muntenegru, 28-27 cu Ungaria, 18-27 cu Rusia, 22-34 cu Suedia şi 20-37 cu Japonia. În 2017, titlul mondial a fost câştigat de Franţa, care la această ediţie a încheiat pe locul 13. (sursa: www.news.ro)