FC Voluntari – Poli Iaşi 1-0 (1-0). Ieşenii continuă marşul spre liga a doua

Politehnica Iaşi continuă marşul spre liga a doua, după ce duminică, la prânz, elevii lui Mircea Rednic au cedat cu scorul de 0-1 (0-1), în deplasare, în faţa lui FC Voluntari, într-un meci contând pentru etapa a V-a a play out-ului. Gazdele au început tare întâlnirea cu lanterna roşie a clasamentului, în min.6 mai întâi Ţâră, după care Căpăţână şi apoi Simonovski având şansa de a deschide scorul, balonul trimis de aceştia fiind respins, in extremis, de Rusu. În min. 11, Omoh reuşeşte să introducă balonul în poarta lui Cojocaru, însă golul este anulat de arbitrul Istvan Kovacs pe motiv de fault. Trei minute mai târziu, acelaşi Omoh, aflat în dispoziţie bună de joc, dribleză frumos mai mulţi adversari, însă balonul trimis de mijlocaşul oaspeţilor este respins de Cojocaru. În min. 16, FC Voluntari deschide scorul, din penalty, prin Căpăţină, care transformă cu precizie lovitura de pedeapsă acordată de arbitru în urma faultului comis de Klimavicius asupra lui Simonovski. În min. 35, Rusu îşi salvează echipa de la primirea celui de-al doilea gol, după o intervenţie de ultim moment la şutul aceluiaşi Simonovski. Repriza a doua a aparţinut, aproape în totalitate, oaspeţilor, care au avut numeroase ocazii de a restabili egalitatea pe tabela de marcaj, însă, pe rând, Platini (min. 59), Omoh (min. 61) şi, mai ales, Cristea (min. 86) au trecut pe lângă gol, şutul acestuia din urmă lovind bara laterală a porţii apărate de Cojocaru! Iaşul a jucat mai bine decât adversara, însă a fost lipsită şi de şansă. FC Voluntari, aflată la a treia victorie consecutivă în play out urcă, în urma acestui succes, până pe locul 8 în clasamentul general, cu 21 de puncte, în timp ce Poli Iaşi îşi consolidează poziţia de „lanternă roşie” a clasamentului, cu numai 15 puncte la activ. Bilanţul lui Mircea Rednic pe banca moldovenilor, în campionat, este unul de-a dreptul catastrofal, cu o singură victorie, un egal şi şapte înfrângeri! FC Voluntari: Cojocaru – Belu, Paşcanu, C. Achim, Kocic – Căpăţână, De Lucas, I. Gheorghe – Simonovski, Ţîră, Măţan (în repriza secundă au intrat pe teren Balaur, Al. Vlad, Gorobsov, Sanoh şi Eric). Poli Iaşi: Rusu – Cabral, Klimavicius, Frăsinescu, Şerban – Grădinaru, Breeveld, Passaglia, Horşia – Omoh, Luckassen (introduşi după pauză: Platini, A. Cristea, De Iridondo şi Popadiuc). În următoarea etapă, ieşenii vor evolua sâmbătă, 27 iunie, de la ora 15.30, la Ploieşti, împotriva Chindiei Târgovişte, în etapa a VI-a din play out. Până atunci, însă, elevii lui Mircea Rednic vor da piept miercuri, 24 iunie, de la ora 20.00, la Sfântu Gheorghe, cu Sepsi OSK în manşa tur din semifinalele Cupei României. (E.M.)