Meciul de fotbal dintre CSM Politehnica Iasi si AFC Hermannstadt din etapa 6 a play-out-ului Ligii 1 Casa Pariurilor, disputat pe stadionul Emil Alexandrescu din Iasi, marti, 30 iunie 2020.© FOTO:Dragos Pascaneanu/Sport Pictures

Poli Iaşi – FC Hermannstadt 2-3 (2-1). Ieşenii, cu un picior în Divizia B

Elevii lui Mircea Rednic s-au afundat şi mai mult în subsolul clasamentului Ligii 1, după ce, marţi, au pierdut fără drept de apel, în Copou, cu scorul de 2-3 (2-1), în faţa lui FC Hermannstadt, demonstrând astfel că succesul înregistrat sâmbătă, la Ploieşti, cu Chindia a fost doar un simplu foc de paie. Deşi au deschis repede scorul, în min. 9, prin Luckassen, ieşenii nu au reuşit să treacă de una dintre principalele contracandidate la retrogradare, ardelenii egalând imediat (min. 13) prin Alexandru Vodă, cu largul concurs al portarului Denis Rusu. Acelaşi Luckassen stabilleşte în min. 41 scorul primei reprize, după ce prelungeşte cu capul, din careul mic, în poartă balonul trimis excelent de Horşia. În repriza a doua, de la cabine parcă au ieşit cu totul alte echipe, ieşenii fiind de nerecunoscut, în timp ce elevii lui Ruben Albes au zburdat pe teren. Logic, în aceste condiţii, au venit şi golurile oaspeţilor, reuşitele purtând semnăturile lui Romario Pires, din penalty, după un henţ în careul al lui Rodney Lopes Cabral şi, respectiv, Debeljuh (min. 77). Scorul putea fi însă mult mai drastic pentru gazde, sibienii ratând cu seninătate alte câteva mari ocazii de gol, prin Romario Pires şi acelaşi Debeljuh. Iaşul pierde trei puncte extrem de importante în lupta pentru menţinerea, începând şi din sezonul viitor, în Liga 1. Poli Iaşi: Rusu – Lopes, Klimavicius, Frăsinescu, Şerban – Grădinaru, Breeveld, Passaglia, Horşia – A. Cristea, Luckassen (pe parcurs au mai intrat Omoh, De Iriondo, Chacana şi Popadiuc); Hermannstadt: Cristiano – Vodă, Viera, Stoica, Opruţ – Caiado, Dâlbea, Romario, Jo – Debeljuh, Bălan (în repriza secundă au mai evoluat T. Almeida, şi Yazalde). În urma acestei înfrângeri, Poli Iaşi a coborât pe locul 6 în play out (loc de baraj), cu 18 puncte, înaintea Chindiei şi a lui Dinamo, ambele cu câte 17 puncte, care ocupă locurile 7 şi 8, retrogradabile direct. În etapa viitoare, ieşenii vor întâlni duminică, 5 iulie, de la ora 13.00, în Copou, pe Sepsi Sfântu Gheorghe, în uvertura etapei a VIII-a (prima a returului) din play out. (E.M.)