Breaking News

Tinerii excepţionali ai Iaşului, premiaţi la Gala Tinerelor Valori 2020

Tinerii Liberali din Iași (TNL Iași) au organizat sâmbătă, 8 august, cea de-a XII-a ediție a Galei Tinerelor Valori, în prezența miniștrilor Costel Alexe, Nelu Tătaru,  a primarului Mihai Chirica, și a unor membri ai Guvernului și Parlamentului.  Într-un eveniment restrâns, cu respectarea tuturor prevederilor în acord cu legislația în vigoare, au urcat pe scenă 11 premianți care fac cinste Iașului în domenii de activitate cu impact social mare. Printre aceștia s-au numărat medicul rezident ALINA CIGOLI-SENESCU, care în luna martie a fost voluntar la spitalul-focar din Suceava, activistul Bogdan TĂNASĂ, fondatorul celebrului proiect “Casa Share”, tânăra Ines Nerina RÂMBU, vlogger și fondatoarea unui ONG care luptă pentru a face mai frumoasă viața persoanelor care suferă de diabet, dar și Mircea MERIACRI, tânărul care a implementat proiectul Rise Up – Iași Capitală a Tineretului. Alături de ei s-au regăsit voluntarii care au contribuit la organizarea vizitei Sanctității Sale Papa Francisc, tinerii Răzvan STAVARACHE, Flavian BÎRLIBA, Marian GĂBUREANU și Ioan URSACHE, antreprenoarea Benedicta DROBOTĂ, cea care a înființat prima fabrică de ciocolată artizanală din Iași, profesorul de muzică Petran PAVELIUC și Paul POPA, membru fondator al organizației Iași Club de Biciclete Team. Premiile au fost înmânate de ministrul Mediului, Costel Alexe, ministrul Sănătății Nelu Tătaru, primarul municipiului Iași, Mihai Chirica, și reprezentanți ai Guvernului și Parlamentului României. ,,Suntem la un eveniment în care celebrăm performanța și tinerii care au adus plus valoare orașului nostru, Iași. Sunt tineri de excepție, pe care ne dorim să-i premiem an de an, pentru că au reușit să ducă orașul Iași pe podiumurile internaționale. În fiecare an, de 12 ani încoace, îi premiem pe cei care au performat și au reușit să facă din orașul nostru, unul de excepție.”, a declarat Marius Minea, președintele TNL Iași. Prezent la eveniment, Costel Alexe, ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, le-a transmis participanților un mesaj emoționant: ,,V-ați întrebat vreodată cum ar arăta viața Iașului fără tineri? Dar a României? Astăzi, la nivel național, municipiul nostru are cel mai bun procent pe segmentul 18 – 35 de ani. Niciun alt oraș nu are o populație și o energie tinere atât de mari precum Iașul. Este de datoria noastră să-i ținem pe acești tineri în municipiul nostru, în județul nostru pentru ca împreună cu ei, cu energia lor, cu determinarea lor să schimbăm fața întregului județ. Avem nevoie mai mult ca oricând ca toți cei care astăzi sunt tinerii Iașului, ai județului nostru, să fie sprijiniți, și de autoritatea publică locală, și de autoritatea publică județeană, și de noi toți ceilalți, pentru că împreună vom reuși”, a spus Costel Alexe. De asemenea, Mihai Chirica, primarul municipiului Iași, i-a încurajat pe tineri și i-a asigurat de toată susținerea sa în implementarea proiectelor pentru Iași: ,,Suntem un oraș viu, iar acesta este rolul meu, pe care mi l-am asumat de la începutul carierei politice, să facem din Iași un oraș cu care să ne mândrim. Principalul obiectiv pe care mi l-am stabilit a fost promovarea oamenilor frumoși pe care acest oraș îi are și care reprezintă, de fapt, principala noastră valoare. Este momentul unic, din punctul meu de vedere, după 30 de ani, când putem toți să închegăm o echipă frumoasă care să lupte pentru România”, a afirmat primarul.