Meciul FC Viitorul – Poli Iaşi, blocat de ceaţă. Întâlnirea, reprogramată pentru o dată ulterioară

Întreruptă aseară, în minutul 68, la scorul de 0-0, din cauza ceţii, partida dintre FC Viitorul şi Politehnica Iaşi, contând pentru etapa a XXIV-a a Ligii 1, care urma să se reia astăzi, la ora 16.00, din minutul în care arbitrul Andrei Chivulete a trimis echipele la cabine, nu s-a mai disputat, cauza reprezentând-o aceleaşi probleme de ordin meteorologic. În aceste condiţii, meciul urmează să fie reprogramat de Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) la o dată care va fi comunicată ulterior, el urmând să înceapă din minutul 1, de la scorul de 0-0. În ciuda acestei măsuri, antrenorul oaspeţilor, Andrei Cristea, suspendat pentru acest meci în urma cartonaşului roşu primit de la arbitru în etapa trecută, la meciul de pe teren propriu cu Astra, consideră că partida ar fi trebuit să fie reluată, chiar dacă ceaţa acoperea o bună parte a stadionului din Ovidiu. “Consider că este o decizie ciudată a arbitrului Andrei Chivulete, pe care eu îl apreciez foarte mult. În cariera mea am jucat multe meciuri în care ceaţa era mult mai densă decât cea de acum. Am cheltuit multă tensiune fizică şi psihică pentru această întâlnire, echipa fiind pe drumuri de patru zile”, a spus Andrei Cristea. De remarcat că ultimele întâlniri între FC Viitorul şi Politehnica Iaşi nu au fost scutite de emoţii, mai ales pentru gruparea din Dealul Copoului. Astfel, anul trecut, în luna martie, meciul dintre cele două formaţii, care trebuia să se dispute tot la Ovidiu, nu a mai avut loc din cauza izbucnirii pandemiei de coronavirus, deşi elevii lui Mircea Rednic, antrenorul de la acea vremei a alb-albaştrilor, făcuseră déjà deplasarea la malul mării, ultimul “incident” înregistrat la meciurile dintre cele două echipe având loc pe 1 noiembrie 2020, în Copou, când nocturna de pe Stadionul “Emil Alexandrescu” a cedat, motiv pentru gazdele au pierdut întâlnirea la “masa verde” cu scorul de 0-3. (E.M.)