Academica Clinceni – Poli Iaşi 2-1. Pentru ieşeni, meciul a durat doar o repriză

După două săptămâni de pauză competiţională, determinată de meciurile echipelor naţionale, Liga 1 s-a reluat vineri după amiază cu meciurile din penultima etapă a sezonului regulat, rundă în care elevii lui Nicolo Napoli au întâlnit, în deplasare, pe Academica Clinceni, una dintre echipele cu şanse reale la urcarea în play off. Deşi au început foarte bine întâlnirea din Ilfov, deschizând scorul încă din min. 18, prin Platini, după o lovitură liberă executată excelent de Passaglia, ieşenii au părăsit terenul învinşi, la final, după ce gazdele au reuşit să întoarcă rezultatul în repriza a doua, prin golurile lui Cordea (min. 55) şi Markovic (min. 88). Partida a avut două reprize diferite, în prima, oaspeţii fiind la cârma jocului, în timp ce în partea a doua a fost dominată categoric de gazde. Joaca de-a antrenamentele, care a culminat cu încercarea de a “pune” de o grevă, lipsa de autoritate de la vârful conducerii, ameninţarea mai mult sau mai puţin voalată cu plecarea a antrenorului Nicolo Napoli, la care s-au adăugat, nu în ultimul, rând,  interminabilele probleme de ordin financiar cu care se confruntă clubul din Dealul Copoului, nu aveau cum să nu-şi pună amprenta pe evoluţia fotbaliştilor ieşeni. Aceştia au făcut, din nou, un joc slab, în special în cea de-a doua repriză, când au fost de nerecunoscut. La rândul lor, cei de la Academica Clinceni, deşi nu au jucat ca în zilele lor bune, au ştiut să speculeze la maximum erorile apărătorilor adverşi şi lipsa de luciditate de la mijlocul terenului şi din atac a oaspeţilor. Victorie fără dubii a gazdelor, care prin succesul obţinut astăzi sunt cu un picior în play off. Academica: Vâlceanu – Paşov, Gardoș, Bilali, Patriche, Dobrescu – Cordea, Cascini,  Cebotaru (min. 76 Ceandarov) – Longher (min. 11 Achim – min. 76 Andronic) – Rusescu (min. 77 Markovic), Ciunciukov (min. 89 Ventura); Poli Iaşi: Brănescu – Onea, R. Popa, Baxevanos, Buşu – De Iriondo, Passaglia (min. 89 Zajmovic) – Platini (min. 67  Vega), Vanzo (min. 67 Flores), A. Stan( Min. 8 Calcan) – Djuranovic. După această nouă înfrângere (cea de-a zecea în ultimnele 12 etape), Poli Iaşi continuă să ocupe ultimul loc în clasamentul Ligii 1, cu 19 puncte. În etapa viitoare (ultima a sezonului regulat), formaţia din Dealul Copoului va întâlni la sfârşitul săptămânii viitoare, pe teren propriu, pe AFC Hermannstast. Până atunci însă, joi, 8 aprilie, de la ora 19.00, elevii lui Nicolo Napoli vor da piept, la Ovidiu, cu FC Viitorul, într-un meci restant din etapa a XXIV-a. (E.M.)