Baschetbaliștii de la Politehnica Iaşi, la prima victorie în campionat

Într-o partidă disputată sâmbătă, la prânz, în Sala Polivalentă, în devans pentru etapa a VI-a a Ligii I, elevii antrenorului Gabriel Clapon au dispus cu scorul de 85-73 (17-12, 27-27, 23-13, 18-21) de formaţia Ulisse București. După un prim sfert echilibrat, în care ostilitățile au fost conduse de formația noastră, a urmat unul desfășurat cu garda jos, în care echipa oaspete, încropită în ultimele luni și venită la Iași fără antrenor, a echilibrat disputa (44-39). În sfertul al treilea, gazdele au arătat mult mai bine, apărându-se cu mai multă eficiență, iar avantajul pe tabelă a ajuns la cincisprezece puncte înaintea ultimelor zece minute de joc (67-52). Soarta meciului era deja pecetluită, așa că finalul de joc a fost abordat chiar și fără Dragoslav, liderul formației, secondat în acest meci în special de Prodan, coșgheterul partidei. Politehnica Iaşi a evoluat în formula: Dragoslav – 13 puncte (2×3), Băsescu 8 (2×3), Prodan 30 (3×3), Ioniche 2, Florea 17 (14 recuperări), apoi M. Popa 10 (2×3), Cosoi 1, Păduraru 4, Butnaru, Baciu, Tessaro și Horga. „Meciul n-a fost deloc ușor, dar am pus lucrurile la punct în sfertul al treilea și ne-am asigurat prima victorie a sezonului. Este un succes numai bun pentru ca tinerii noștri jucători să capete și mai multă încredere”, a declarat antrenorul Gabriel Clapon, la finalul meciului. Până la finalul acestui an, baschetbaliştii de la Politehnica Iaşi vor mai susţine două partide, ambele în deplasare, în Capitală, contra formaţiilor Eagles şi, respectiv, Agronomia.