CNAV Eagles Bucureşti – Politehnica Iaşi 78-73. Ieşenii, foarte aproape de surpriză

Baschetbaliștii de la Politehnica Iaşi au pierdut cu scorul de 73-78 (12-14, 18-20, 19-24, 24-20) meciul disputat sâmbătă, în Capitală, în compania formaţiei Colegiului Național „Aurel Vlaicu” Eagles București, duel în devans contând pentru etapa a V-a a Ligii I. După o primă jumătate de meci echilibrată (34-30), echipa gazdă a marcat douăsprezece puncte consecutive în patru minute, urcând scorul la 46-32! Replica oaspeţilor a venit imediat cu zece puncte la rând (46-42), dar CNAV Eagles a păstrat un avans de câteva puncte. Finalul a aparținut elevilor antrenorului Gabriel Clapon, aceştia apropiindu-se la 71-75 la începutul ultimului minut de joc, în final, formația bucureșteană reuşind să închidă tabela la 78-73. Politehnica Iaşi: Dragoslav 12 puncte (1×3), Băsescu 12, Prodan 16, Ioniche 1, Florea 18, apoi M. Popa 10, Cosoi, Păduraru 2, Baciu 2 și Tessaro. După partida cu CNAV Eagles, disputată sâmbătă, baschetbaliştii ieşeni au rămas în Capitală, pentru duelul cu Agronomia Bucureşti, meci programat duminică, începând cu ora 12.00, în Sala “Agronomia”, contând pentru etapa a IV-a a Ligii 1.