Handbaliștii ieșeni au încheiat “en-fanfare” sezonul regulat al Diviziei A

Handbaliștii de la Politehnica Iași au încheiat cu o victorie seria meciurilor disputate în acest an în Divizia A. Elevii antrenorului Florin Spiridon au dispus sâmbătă, în ultima etapă a returului Seriei A, în deplasare, de HC Pietricica Piatra Neamț cu scorul de 29-28 (13-11), înregistrând astfel cea de-a cincea partidă consecutivă fără înfrângere! Deși au condus în cea mai mare parte a disputei, nici de această dată n-a lipsit prea mult ca victoria să li se scurgă printre degete, așa cum s-a întâmplat în tur, când cele două echipe au încheiat la egalitate, scor 31-31, în Sala Polivalentă. În minutul 35, oaspeții conduceau cu 19-15, însă cu numai 12 minute înainte de final, scorul a devenit egal (21-21). Cele două formații au mers în continuare umăr la umăr până în minutul 58, când gazdele conduceau cu 28-27. Moroșanu a egalat, iar Alexandr Ciobanu a înscris golul victoriei ieșenilor. Politehnica Iași a evoluat în formula: Ionică, Păun – Nivard 8 goluri (6 din aruncări de la 7 metri), Moroșanu 6, Drenceanu 6 (4 din 7 m), Alex. Ciobanu 4, Șt. Ciobanu 2, Ghiga 1, Grigoraș 1, Lătescu 1, Brânduș, Foca și Mocanu. „Sunt foarte bucuros pentru victoria obținută și pentru că echipa joacă din ce în ce mai bine, păstrând aceeași atitudine ca la ultimele patru-cinci meciuri. Toți cei care au intrat pe teren au jucat foarte bine și acum îl așteaptă pe Moș Crăciun”, a declarat, la finalul partidei, Florin Spiridon, antrenorul Politehnicii Iași. Celelalte rezultate înregistrate în ultima etapă a sezonului regulat (Seria A): CSM II Focșani – CSU Galați 33-36, CSM II Bacău  – CSU II Suceava 29-34. Întâlnirea Magnum Botoșani – CSM II Vaslui, care trebuia să se dispute pe 15 decembrie, a fost amânată, urmând a fi reprogramată de Federația Română de Handbal. Clasament: 1. Magnum Botoșani – 36 p, 2. CSU Galați – 36 p, 3. CSU II Suceava – 25 p, 4. CSM II Vaslui – 25 p, 5. Politehnica Iași – 15 p, 6. CSM II Bacău – 13 p, 7. CSM II Focșani – 10 p, 8. HC Pietricica Piatra Neamț – 1 p. Potrivit regulamentului, primele două clasate din fiecare serie se califică în ”Play Off Promovare”, urmând să joace tur-retur, fiecare cu fiecare, între 22 ianuarie și 20 aprilie. Echipele clasate pe primele două locuri după disputarea acestui play-off vor promova în Liga Zimbrilor, iar cele clasate pe locurile 3 și 4 vor merge la Barajul de menținere/promovare în primul eșalon, alături de echipele ce vor termina pe locurile 11 și 12 în eșalonul de elită. Celelalte 24 de echipe, printer care și Politehnica Iași, urmează să fie împărțite în patru serii (la fel ca în sezonul regulat) și să dispute ”Play Off-ul Tineret” în perioada februarie-aprilie. Ieșenii au intrat în vacanță până pe 6 ianuarie 2022, dată la care vor relua pregătirile pentru partea a doua a sezonului.