Știința Miroslava are un nou antrenor principal

Începând de săptămâna viitoare, Daniel Stoica va fi noul antrenor principal al formației Știința Miroslava, grupare care evoluează în Seria 1 a Ligii 3.  Anunțul a fost făcut de reprezentanții Științei pe pagina de socializare a clubului.  “Prima lună a anului 2022 aduce o veste importanta pentru clubul nostru şi pentru suporterii Ştiinţei. Începând cu data de 24.01.2022, gruparea din Miroslava va avea un nou antrenor. Este vorba despre Daniel Stoica, din Rădăuţi, care a ajuns la o înţelegere cu echipa noastră, semnând contractul încă din luna decembrie a anului trecut. Tehnicianul a semnat o înţelegere valabilă pentru o perioadă de un an şi şase luni, având ca obiectiv construirea unei echipe competitive, care să atace promovarea în sezonul 2022/2023”, se arată în comunicat. Daniel Stoica urmează cursurile pentru licenţa A UEFA, reuşind un rezultat notabil. Noul tehnician al Ştiinţei a fost admis pe poziţia cu numărul 17, dintre cele 25 de persoane admise, pentru cele 25 de locuri fiind depuse nu mai puţin de două sute de dosare. Noul tehnician al Ştiinţei vine cu o vastă experienţă, acesta antrenând în trecut atât în România cât şi în ligile inferioare din străinătate. Printre altele, Daniel Stoica a mai pregătit pe FC Botoşani 2, Bucovina Rădăuţi, Şomuz Fălticeni şi două echipe din Serie D (Italia).Daniel Stoica îl înlocuiește în funcție pe Cristian Popovici, demis la sfârșitul anului trecut de conducerea clubului din Miroslava, ca urmare a rezultatelor slabe înregistrate în actualul sezon. După 15 etape, Știința Miroslava ocupă locul 7 în clasamentul Seriei 1 a Ligii 3.