Grivița Roșie București – Politehnica Iași 17-10. Ieșenii au jucat doar o repriză

Politehnica Iași a pierdut sâmbătă la prânz, în Capitală, întâlnirea cu RC Grivița Roșie București, scor 10-17 (10-8), într-un meci contând pentru etapa a V-a a Ligii Naționale de Rugby (LNR) – Grupa B. Oaspeții, pregătiți de antrenorii Cosmin Rațiu, Mihai Stuparu și Ioan Iftode, au jucat foarte bine în prima repriză, pe care au încheiat-o în avantaj, scor 10-8, însă în partea a doua a jocului, gazdele au întors rezultatul și au obținut o victorie care la un moment dat părea imposibilă. Politehnica Iași a evoluat în formula: 1. Dinu, 17. Goncear, 3. Platon – 4. Vasilache, 5. Giușcă – 6. Baboiu, 7. Arariței, 8. P. Chiriac – 9. Vaman (căpitan), 10. Michiduță – 11. Nicuță, 12. Curcan, 13. Neagu, 14. M. Chiriac – 15. Matveev. În alte două meciuri din etapa a V-a a LNR, disputate tot sâmbătă, s-au înregistrat rezultatele: CSM Bucovina Suceava – CSU Alba Iulia 33-14 (Grupa A) și CSM Galați – Steaua 3-74 (Grupa B). În urma înfrângerii suferite sâmbătă în Capitală, Politehnica Iași a coborât pe locul 4 în clasamentul Grupei B, cu 11 puncte. (E.M.)