FC Botoșani – Poli Iași 4-1, în meci amical. Ieșenii au contat doar o repriză

Politehnica Iași a pierdut cu scorul de 1-4 (1-1) meciul amical disputat miercuri după amiază, în depalsare, cu FC Botoșani, reușita oaspeților fiind semnată de polonezul Pawel Tomczyc în minutul 32, după un corner executat de Petrache. Gazdele au deschis scorul în minutul 2, prin Terence Tisdell, rezultatul înregistrat la pauză fiind egal: 1-1. În min. 2, ucraineanul Andrei Yakymiv, de la ieșeni, a făcut entorsă, fiind înlocuit cu Octavian Cracea. În minutul 35, Aftanache i-a luat locul lui Donose, iar în minutul 44 Jovanovic a primit cartonașul roșu din partea arbitrului, după o ciocnirwe cu un fundaș advers, fiind elimiant, în locula cestuia intrând pe teren Plokhotniuk. În repriza a doua, gazdele au înscris încă de trei ori, prin Sekou Camara, Sebastian Mailat și Eduard Florescu, obținând o victorie clară și pe deplin meritată. Poli Iași a început meciul în formula: Mleczko – Kouadio, Lică, Plămadă, Ștefanovici –  Yakymiv, Fr. Cristea – Petrache, Jovanovic, Donose – Tomczyk. Pe parcursul jocului au mai intrat pe teren: Dohotariu, Ungurenașu, Azoiței, Ciaun, Cracea, Da Silva, Buliga, Niamțu, Nistor, Plokhotniuk, Sopoko, Aftanache, și Ciubăncan. Nu au fost folosiți deloc, antrenându-se separate, Vașvari, Tincu, Pop, Martac, Grigoriu, Pelivan, Hrib, Karachanakov și Brânză.