Ana Bogdan – Panna Udvardy, în finala BCR Iași Open

ucătoarea română Ana Bogdan (nr. 75 WTA) s-a calificat sâmbătă în finala turneului BCR Iași Open, desfășurat la Baza sportivă Ciric, după ce a învins-o în două seturi, scor 7-6, 6-4, pe Darya Astakhova (nr. 256 WTA), după un meci care a durat două ore și  15 minute.

La scorul de 5-5 în primul set, Ana a acuzat dureri la gleznă, fiind nevoie de intervenția fizioterapeutului. Revenită de la vestiar cu un bandaj enorm la coapsa stângă, jucătoarea noastră, favorită nr. 3 la cucerirea turneului, s-a impus la tie-break, scor 7-5, reușind să-și adjudece primul set. În setul al doilea, după ce a condus cu 4-2 la game-uri, fiind apoi egalată la 4, Ana reuștește break-ul și se califică în finală.

Pentru Ana Bogdan este a doua săptămână la rând când joacă o finală din circuitul WTA, după cea disputată duminica trecută, la Varșovia, când a pierdut în fața Carolinei Garcia (Franța), scor 4-6, 1-6.

În finala BCR Iași Open, Ana Bogdan o va întâlni duminică, de la ora 12.00, pe unguroaica Panna Udvardy (nr. 83 WTA), favorita nr. 2 a turneului, care în semifinale a trecut de poloneza Maja Chwalinska (nr. 160 WTA) în două seturi, scor 6-3, 7-6.

Turneul BCR Iași Open, desfășurat în perioada 1 – 7 august, este dotat cu premii în valoare totală de 115 000 de dolari și 160 de puncte WTA.

Semifinalistele turneului de la Iași sunt recompensate cu câte 5.300 de dolari fiecare și 57 de puncte WTA, învinsa din finală va încasa un cec în valoare de 8.000 de dolari și 95 de puncte WTA, în timp ce câștigătoarea va pleca acasă cu suma de 15.000 de dolari și 160 de puncte WTA. (E.M.)