Politehnica Iași, debut cu stângul în play out-ul Ligii Naționale de Rugby

Rugbiștii de la Politehnica Iași au debutat cu stângul în play out-ul Ligii Naționale, fiind învinși sâmbătă, de CS Năvodari, pe Stadionul Tepro, cu scorul de 17 – 21 (7 – 11). Gazdele au început foarte bine partida, conducând cu 7-0 încă din minutul 16. Treptat, însă, oaspeții echilibrează jocul și revin pe tabelă, reușind să încheie prima repriză în avantaj. În partea a doua, ieșenii se apropie la un singur punct de adversari (10-11), după care dobrogenii se desprind din nou (21-10). Finalul aparține gazdelor, care însă nu pot decât să reducă din diferență.

Gazdele au punctat prin Ruslan Dorogan, George Neagu – fiecare câte un eseu, Sergiu Michiduță – două transformări și o lovitură de pedeapsă, în timp ce oaspeții au înscris prin Codrin Bercu, Albert Știopei – un eseu fiecare, Antonio Savu – trei  lovituri de pedeapsă și o transformare.

Politehnica Iași: Dorogan, Tei, Bădălicescu – Giușcă, Vasilache – Baboiu, Arariței, P. Chiriac – Vaman (căpitan), Michiduță – M. Chiriac, Curcan, Deliu, G. Neagu – Matveev.

În celelalte meciuri din etapa I a play out-ului, disputate sâmbătă, s-au înregistrat rezultatele: Grivița UNEFS – Alba Iulia 80-3, Universitatea Cluj – CSM Galați 54 – 8, Știința Petroșani – RC Bârlad 22-19, RC Gura Humorului- CSM Suceava 20-20.