Poli Iași – Concordia Chiajna 2-1. „Dubla” lui Harrison urcă Iașul pe podium

Poli Iași a bifat sâmbătă ce de-al treilea succes consecutiv în campionat, impunându-se în Copou, scor 2-1 (0-0), în fața unei contracandidate la promovare, formația Concordia Chiajna. Succesul trupei lui Claudiu Niculescu s-a conturat greu, golul victoriei gazdelor fiind marcat în minutele de prelungire ale partidei de către Shayon Harrison. Introdus în teren în minutul 69 în locul lui Tomzyc, atacantul englez care și-a făcut junioratul la Tottenham a deschis scorul în minutul 71, înscriind din careu după un balon deviat în urma unei lovituri libere executate de la 30 de metri de Marchioni. Până la golul victorios din minutul 90 al Iașului, oaspeții reușiseră egalarea în minutul 87, prin Adrian Cierpka, la singurul șut pe poartă al ilfovenilor.

Întâlnirea a fost, în general, dominată de ieșeni, care au avut și un gol anulat de arbitru (Hunte – min. 36) pe motiv de offside, și multe alte ocazii la poarta lui Chudy (Vașvari – min. 29), Roman – min. 41, Tomczyc – min. 51) și Harrison – min. 70). Deși nu au făcut un joc nemaipomenit, elevii lui Claudiu Niculescu au fost salvați de „dubla” lui Shayon Harrison, care a debutat cum nu se putea mai bine în tricoul Iașului.

La meci au fost prezenți circa 3.000 de spectatori, înaintea începerii partidei în Copiu fiind ținut un moment de reculegere în memoria fostului mare portar al Politehnicii, Ioan Bucu, decedat la mijlocul acestei săptămâni la vârsta de 66 de ani.

Poli Iași: Knoflach – Martac, Lică, Tincu, Finica – Vașvari, Marchioni (min. 88 Plokhotniuk) – Anton (min. 69 Bujor), Roman, Hunte (min. 61 Fr. Cristea) – Tomczyk (min. 69 Harrison).

Concordia Chiajna: Chudy – Palmeș, Maric, Alexandrescu, Bușu (min. 84 Goge) – Codrea – Mediop, Negoi (min. 84 Ghimfuș), Pațurcă (min. 46 Cierpka), Llullaku – Voinea (min. 61 Mustacă).

În celelalte meciuri din etapa a IV-a s-au înregistrat rezultatele: CS Comunal Șelimbăr – Oțelul Galați 1-1, Dinamo – Unirea Dej 2-3, Politehnica Timișoara – Progresul Spartac 0-1, FC Brașov – Ripensia Timișoara 1-0, Metaloglobus București – Minaur Baia Mare 0-1, CSM Slatina – Unirea Slobozia 1-1, Unirea Constanța – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2-1. Duminică, 28 august, de la ora 11.00, este programată întâlnirea FK Miercurea Ciuc – Gloria Buzău, etapa urmând să se încheie luni, 29 august, de la ora 18.00 cu întâlnirea CSC Dumbrăvița – CSA Steaua.

Clasament: 1. CS Comunal Șelimbăr – 10 p, 2. Unirea Slobozia – 10 p, 3. Politehnica Iași – 10 p, 4. Unirea Dej – 9 p, 5. Oțelul Galați – 8 p, 6. Gloria Buzău – 7 p, 7. Progresul Spartac – 6 p, 8. CSM Slatina – 5 p, 9. FC Brașov – 5 p, 10. Minaur Baia Mare – 5 p, 11. CSC Dumbrăvița – 4 p, 12. Concordia Chiajna – 4 p, 13. CSA Steaua – 4 p, 14. Politehnica Timișoara – 4 p, 15. FK Miercurea Ciuc – 3 p, 16. Viitorul Pandurii Târgu Jiu – 3 p, 17. Dinamo București – 3 p, 18. Unirea Constanța – 3 p, 19. Eipensia Timișoara – 1 p, 2-. Metaloglobus București – 1 p.

Etapa viitoare (sâmbătă, 3 septembrie): Progresul Spartac – FC Brașov, Oțelul Galați – Politehnica Timișoara, Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Comunal Șelimbăr, Unirea Dej – Unirea Constanța, Concordia Chiajna – Dinamo București, ACS Steaua – Politehnica Iași, Gloria Buzău – CSC Dumbrăvița, Unirea Slobozia – FK Miercurea Ciuc, Minaur Baia Mare – CSM Slatina, Ripensia Timișoara – Metaloglobus București.