Poli Iași – FC Buzău 1-0. Ieșenii urcă pe loc promovabil direct

După un prim sfert de oră de tatonare, oaspeții au prima ocazie la poarta lui Knoflach, prin Boiciuc, care reia din 9 metri, puțin peste transversală, balonul centrat de Blejdea de pe partea stângă. Replica gazdelor vine în minutul 23, prin Karachanov, care trimite balonul la rădăcina barei, după centrarea excelentă, de pe dreapta, a lui Harrison. Ieșenii continuă ofensiva la poarta lui Stoian și în minutul 25, același Karachanov, introdus inspirat de Claudiu Niculescu din primul minut în locul lui Hunte, șutează puternic cu dreptul, goal keeper-ul oaspeților respingând in extremis un balon pe care scria gol. Prima repriză se încheie cu voleul lui Bujor (min. 41), mingea expediată de tânărul fotbalist ieșean trecând de puțin peste transversală.

După odihnă, gazdele continuă ofensiva și în minutul 56 se produce deschiderea scorului: Roman execută perfect o lovitură liberă de pe dreapta, balonul se lovește de Trbotic în careu, după care intră în poartă, cu toată opoziția lui Stoian. Un minut mai târziu, Karachanov putea face 2-0, însă balonul expediat de bulgar, scăpat congur cu portarul oaspeților, este respins de acesta. În minutul 60, Blejdea putea aduce egalarea, însă balonul expediat de acesta la rădăcina barei este deviat în corner de Knoflach. În minutele de prelungire, Anton desenează frumos la 16 metri și șutează direct în Stoian, după o fază care i-a încântat pe spectatori.

Victorie la limită, dar pe deplin meritată, a gazdelor, care în urma acestui rezultat urcă pe locul 2 în clasament, loc promovabil direct.

Poli Iași: Knoflach – Martac, Plămadă, Tincu, Ciaun (min. 71 Ștefanovici)  – Vașvari, (min. 33 Del Priore), Marchioni – Bujor (min. 65 Anton), Roman, Karachanakov (min. 65 Hunte) – Harrison (min. 71 Plokhotniuk);

Gloria Buzău: Stoian – Pîrvulescu, Wiktorski, Lopez, Uțiu – Trebotic, Honciu (min. 69 Burlacu), Matiș, Ciobanu – Boiciuc, Blejdea (min. 69 Neicuțescu);

În celelalte întâlniri din etapa a VI-a s-au înregistrat rezultatele: Progresul Spartac – Oțelul Galați 0-0, Dinamo – CSA Steaua 1-2 (meciuri disputate vineri), CS Comunal Șelimbăr – Unirea Dej 1-1, Politehnica Timișoara – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 0-1, FC Brașov – Metaloglobus București 1-0, CSM Slatina – Ripensia Timișoara 3-0, CSC Dumbrăvița – Unirea Slobozia 2-4, Unirea Constanța – Concordia Chiajna 0-3 (meciuri disputate sâmbătă). Partida FK Miercurea Ciuc – Minaur Baia Mare va avea loc duminică, 11 septembrie,  e la ora 11.30.

Clasament: 1. Unirea Slobozia – 13 p (+6), 2. Politehnica Iași – 13 p (+4), 3. Unirea Dej – 13 p (+3), 4. CSA Steaua – 13 p (+2), 5. Oțelul Galați – 12 p (+4), 6. CS Comunal Șelimbăr – 11 p (+5), 7. Gloria Buzău – 10 p (+2), 8. Progresul Spartac – 10 p (+3), 9. FK Miercurea Ciuc – 9 p (+4), 10. Viitorul Pandurii Târgu Jiu – 9 p (0), 11. CSM Slatina – 8 p (+4), 12. FC Brașov – 8 p (0), 13. Minaur Baia Mare – 8 p (-1), 14. Concordia Chiajna – 7 p (-1), 15. Dinamo București – 6 p (-4), 16. Ripensia Timișoara – 4 p (-5), 17.CSC Dumbrăvița – 4 p (-6), 18. Politehnica Timișoara – 4 p (-6), 19. Unirea Constanța – 3 p (-8), 20. Metaloglobus București – 1 p (-6) .

În etapa viitoare, Politehnica Iași va întâlni luni, 19 septembrie, de la ora 17.30, în deplasare, pe Unirea Slobozia, în derby-ul Ligii 2. Până atunci, însă, miercuri, 14 septembrie, de la ora 16.30, elevii lui Claudiu Niculescu vor juca pe stadionul din Uricani cu Știința Miroslava, în turul al III-lea al Cupei României.