Știința Miroslava – Ceahlăul Piatra Neamț 3-1. Ieșenii s-au dezlănțuit după pauză

Știința Miroslava a câștigat derby-ul Seriei 1 a Ligii 3, după ce a învins sâmbătă după amiază, pe stadionul din Uricani, pe Ceahlăul Piatra Neamț cu scorul de 3-1 (0-1). Golurile ieșenilor au fost reușite de Tchassen (min. 52 și min. 66) și Ayemantey (min. 75), golul de onoare al gazdelor fiind înscris de foatul jucător al lui Poli Iași, Patrick Petre (min. 16 – din penalty).

Elevii lui Tibor Selymeș au reușit să întoarcă soarta partidei în repriza a doua când pe fondul unui joc foarte bun au înscris de trei ori și au avut alte câteva mari ocazii de gol. Prin aceasată victorie, ieșenii au mai șters ceva din prestația dezamăgitoare pe care au avut-o în primele cinci runde.

În celelalte meciuri din etapa a VI-a (Seria 1) s-au înregistrat rezultatele: FK Miercurea Ciuc 2 – Dante Botoșani 0-2 (meci disputat vineri), Foresta Suceava – CSM Bacău 2-0, Bucovina Rădăuți – Șomuz Fălticeni 1-2, Rapis Brodoc – Viitorul Darabani 3-0 (meciuri disputate sâmbătă).

Clasament: 1. Foresta Suceava – 16 p, 2. Ceahlăul Piatra Neamț – 11 p, 3. Șomuz Fălticeni – 10 p, 4. Bucovina Rădăuți – 10 p, 5. Dante Botoșani – 10 p, 6. Știința Miroslava – 9 p, 7. CSM Bacău – 8 p, 8. Rapid Brodoc – 6 p, 9. FK Miercurea Ciuc 2 – 5 p, 10. Viitorul Darabani – 3 p.

Etapa viitoare (sâmbătă, 8 octombrie): Dante Botoșani – Știința Miroslava, Viitorul Darabani – FK Miercurea Ciuc 2, Șomuz Fălticeni – Rapid Brodoc, CSM Bacău – Bucovina Rădăuți, Ceahlăul Piatra Neamț – Foresta Suceava.