Ripensia Timișoara – Poli Iași 3-1. Ieșenii, o nouă umilință în Banat

Poli Iași a ratat șansa de a urca pe primul loc în clasament, fiind învinsă cu scorul de 1-3 (0-3), sâmbătă, în deplasare, de Ripensia Timișoara, în etapa a IX-a din liga secundă. Elevii lui Claudiu Niculescu au făcut cel mai slab meci din actualul sezon, fiind depășiți clar de o formație care în vară era la un pas să nu se înscrie în Liga 2.

Ieșenii au început cum nu se putea mai prost întâlnirea de pe Stadionul “Electrica”, primind gol încă din minutul 2, după ce Knoflach a ieșit total neinspirat la lovitura liberă executată de Gavra, balonul fiind introdus în plasă, din careul mic, de Sofran. Același Sofran face 2-0 în minutul 30, după o cursă formidabilă, la care Knoflach a ieșit din nou hazardat din poartă. Scorul la pauză este stabilit de Ciurel (min. 45), care scapă singur pe stânga și îl execută sec, din 10 metri, pe Knoflach. Repriză de coșmar pentru alb-albaștri, care nu au contat aproape deloc în atac.

La pauză, Claudiu Niculescu face patru schimbări, introducându-i în teren pe Hunte, Telcean, Harrison și Francisc Cristea, care i-au înlocuit pe Hlistei, Marchioni, Plokhotniuk și Roman. Oaspeții sunt mai insistenți pe faza ofensivă, asta și pe fondul evoluției mai puțin convingătoare a gazdelor, multumite cu scorul înscris pe tabelă la finalul primei Reprize. Telcean (min. 70) este aproape de autogol, după ce respinge cu capul, total neinspirat, un balon de la 14 metri. În minutul 78, Francisc Cristea ratează o bună ocazie de a reduce din handicap, după o eroare a portarului Toroc. Golul de onoare al ieșenilor aparține lui Florin Plămadă (min. 87), care reia frumos, cu capul, din careu, centrarea perfectă venită de la același Francisc Cristea.

Elevii lui Claudiu Niculescu suferă în Banat o nouă umilință, după ce în urmă cu două săptămâni au fost eliminați rușinos din Cupa României de CSC Dumbrăvița, echipă promovată în premieră, în această vară, în Liga 2.

Ripensia: Toroc – Zamfirescu, Lalic, Fridrich, Gladun – Vidrăsan, Morariu – Sofran (min. 90 Butnărașu), Zimța, D. Ciurel (min. 80 R. Ciurel) – Gavra.

Poli Iași: Knoflach – Martac, Plămadă, Tincu, Ciaun – Marchioni (min. 46 Telcean), Del Priore (min. 57 Tomczyk) –  Bujor, Roman (min. 46 Fr. Cistea), Hlistei (min. 46 Hunte) – Plokhotnyuk (min. 46 Harrison).

În celelalte meciuri din etapa a IX-a a Ligii 2, disputate âmbătă, s-au înregistrat următoarele rezultate: CSA Steaua – Politehnica Timișoara 3-1, Unirea Slobozia – Unirea Constanța 3-0, Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FC Brașov 2-3, Concordia Chiajna – Progresul Spartac București 2-0, Metaloglobus București – CSC Dumbrăvița 1-0, CSM Slatina – FK Miercurea Ciuc 2-0,  Unirea Dej – Oțelul Galați 2-0. Meciul Minaur Baia Mare – Dinamo va avea loc duminică, 9 octombrie, de la ora 11.00, ir întâlnirea Gloria Buzău – CS Comunal Șelimbăr marți, 11 octombrie, de la ora 17.00.

Clasament: 1. Unirea Dej – 18 p, 2. Oțelul Galați – 18 p, 3. Unirea Slobozia – 17 p, 4. CSA Steaua – 17 p, 5. Politehnica Iași – 17 p, 6. FK Miercurea Ciuc – 16 p, 7. CSM Slatina – 15 p, 8. CS Comunal Șelimbăr – 15 p, 9. Concordia Chiajna – 13 p, 10. Gloria Buzău – 13 p, 11. FC Brașov – 12 p, 12. Viitorul Pandurii Târgu Jiu – 12 p, 13. Progresul Spartac – 11 p, 14. CSC Dumbrăvița – 10 p, 15. Dinamo București – 9 p, 16. Ripensia Timișoara – 8 p, 17. Minaur Baia Mare – 8 p, 18. Unirea Constanța – 6 p, 19. Politehnica Timișoara – 5 p, 20. Metaloglobus București – 4 p.

Etapa viitoare (sâmbătă, 15 octombrie): FC Brașov – FK Miercurea Ciuc, CSC Dumbrăvița – CSM Slatina, Politehnica Iași – Metaloglobus București, Dinamo București – Ripensia Timișoara, Unirea Constanța – Minaur Baia Mare, CS Comunal Șelimbăr – Unirea Slobozia, Politehnica Timișoara – Gloria Buzău,  Progresul Spartac – CSA Steaua București, Oțelul Galați – Concordia Chiajna,  Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Dej.