Poli Iaşi – FK Miercurea Ciuc 0-0. Primele puncte pierdute de ieşeni în Copou

Poli Iaşi a încheiat la egalitate, scor 0-0, întâlnirea disputată sâmbătă, în Copou, cu FK Miercurea Ciuc, contând pentru etapa a XII-a a Ligii 2. În urma acestui rezultat, ieşenii au coborât pe locul 6 în clasament, fiind în pericol să părăsească zona play off-ului în cazul în care Gloria Buzău va învinge marţi, la Galaţi, în epilogul etapei.

Prima ocazie de a deschide scorul a aparţinut oaspeţilor, balonul expediat de Vereş (min. 14), din opt metri, lovind plasa laterală. În minutul 18, Gal Andrezly trimite frumos, cu capul, peste poartă, pentru ca peste numai două minute, şutul lui Dumitru, de la 20 de metri, lateral stânga, să fie respins de Gyenge. Acelaşi Dumitru (cel mai bun jucător al gazdelor în acest meci) prinde un şut frumos, de la 25 de metri, însă goal keeper-ul oaspeţilor reţine şi de această dată spectaculos. În minutul 41, Vaşvari şutează puternic, de la 20 de metri, balonul trecând însă puţin peste transversală. În minutul 50, Hlistei are golul în vârful bocancului, însă fostul atacant al Rapidului ratează incredibil, din şase metri, balonul fiind trimis pe lângă stâlpul din dreapta al porţii apărate de Gyenge. În minutuil 64, Marchioni trage puternic de la 25 de metri, balonul este respins în lateral de portar, iar Harrison nu reuşeşte să-l împingă în plasă. Oaspeţii puteau da lovitura în minutul 73, atun i când Jelena, scăpat singur cu Jankov, trage din şase metri direct în acesta! Patru minute mai târziu, Kelemen trimite cu capul, din cinci metri, în transversală, după un corner executat excelent de pe partea dreaptă de Panos! Ultima fază importantă a meciului, petrecută în minutul 83, îl are în prim plan pe Hlistei, care rămas singur cu Gynge, după o lansare în adâncime a lui Marchioni, şutează în portar!

Poli Iaşi pierde primele puncte din acest sezon pe teren propriu, iar antrenorul Leo Grozavu rămâne fără victorie de la instalarea pe banca moldovenilor.

Poli Iaşi: Jankov – Martac, Lică, Plămadă, Finica (min. 78 Ştefanovici) – Vașvari (min. 88 Telcean), Marchioni – Roman (min. 87 Fr. Cristea),  Hlistei, Dumitru – Harrison (min. 87 Tomczyk);

FK MIercurea Ciuc: Gyenge – Gal-Andrezly (min. 90+2 Ivanovici), Kelemen, Klemen, Vita (min. 46 Bujdeso) – Vereș (min. 46 Skyeb), Kovacs, Panos (min. 90+3 Jebari)  – Pîrvulescu, Sandor, Jelena;

În celelalte partide din etapa a XII-a s-au înregistrat rezultatele: Dinamo – CSM Slatina 0-0 (meci disputat joi), Unirea Dej – Concordia Chiajna 1-1, Politehnica Timişoara – Minaur Baia Mare 1-1, CS Comunal Şelimbăr – Rpiensia Timişoara 0-0, Progresul Spartac – Unirea Slobozia 1-4, Unirea Constanţa – Metaloglobus Bucureşti 1-3,  Duminică, 30 octombrie, se joacă FC Braşov – CSC Dumbrăviţa, iar marţi, 1 noiembrie, Oţelul Galaţi – Glşoria Buzău.

Clasament: 1. CSA Steaua – 26 p, 2. Unirea Dej – 25 p, 3. Unirea Slobozia – 22 p, 4. FK Miercurea Ciuc – 21 p, 5. Oţelul Galaţi – 21 p, 6. Politehnica Iaşi – 21 p, 7. CSM Slatina – 19 p, 8. Gloria Buzău – 18 p, 9. Concordia Chiajna – 17 p, 10. CS Comunal Şelimbăr – 17 p, 11. Dinamo Bucureşti – 17 p, 12. Viitorul Pandurii Târgu Jiu – 15 p, 13. FC Braşov – 13 p, 14. Minaur Baia Mare – 13 p, 15. CSC Dumbrăviţa – 13 p, 16. Ripensia Timişoara – 12 p, 17. Progresul Spartac – 12 p, 18. Unirea Constanţa – 9 p, 19. Politehnica Timişoara – 8 p, 20. Metaloglobus Bucureşti – 7 p.

Etapa viitoare: FK MIercurea Ciuc – Dinamo Bucureşti (joi, 3 noiembrie, ora 20.00), CSC Dumbrăviţa – Politehnica Iaşi, CSM Slatina – Unirea Constanţa, Metaloglobus Bucureşti – CSC Şelimbăr, Ripensia Timişoara – Politehnica Timişoara, Minaur Baia Mare – Progresul Spartac, Concordia Chiajna – FC Braşov (sâmbătă, 5 noiembrie, ora 11.00), Unirea Slobozia – Oţelul Galaţi (sâmbătă, 5 noiembrie, ora 12.30), Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu (duminică, 6 noiembrie, ora 11.00), CSA Steaua – Unirea Dej (luni, 7 noiembrie, ora 18.00). (E.M.)