CS Handbal Club Harghita – CSM Iaşi 2020 31-35. Ieşencele au „spart gheaţa” în deplasare

Handbalistele de CSM Iaşi 2020 au reuşit sâmbătă prima victorie în deplasare din campionat, la Odorheiul Secuiesc, în faţa celor de la CS Handbal Club Harghita, scor 35-31, într-o partidă contând pentru etapa a VI-a a Diviziei A (Seria B).

Mult mai bine pregătite din punct de vedere fizic, după întreruperea de două săptămâni a campionatului, cauzată de prezenţa echipei naţionale la Campionatul European desfăşurat în Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru, fetele noastre au făcut un joc foarte bun în faţa unei formaţii puternice a ligii secunde.

Ieșencele au pornit vijelios și în minutul 6 conduceau cu 3-0. Gazdele au echilibrat disputa, dar CSM s-a aflat la conducere pe întreaga durată a meciului, încheind prima rpriză cu un avantaj de două goluri (17-15). Diferența s-a mărit treptat în partea a doua și în minutul 44 s-a înregistrat ,,ecartul” cel mai mare: 27-20 pentru oaspete. Harghitencele au mai redus din diferenţă până la final, dar fără să pună niciun moment la îndoială succesul moldovencelor.

Goluriole CSM-ului au fost reuşite de Ioana Stanca – 10, Anisa Șerban – 7, Olexandra Zholobovich – 6, Diana Dincă + 5, Iulia Bîță – 5, Roxana Juverdeanu și Andreea Alexandrescu (câte unul fiecare).

De la adversare, cele mai multe goluri, 11, a înscris Szabo Szilvia.

După şase etape, ieşencele au trei victorii şi trei înfrângeri în campionat, situându-se în partea a doua a clasamentului.

În celelalte meciuri din etapa a VI-a a Seriei B: CSM Bacău – HCF Piatra Neramţ 19-20 şi CSM Făgăraş – CNE Sfântu Gheorghe 22-33.  Întâlnirea CSM Galaţi – Corona Braşov va avea loc miercuri, 23 noiembrie.

Clasament: 1. Corona Braşov – 15 p, 2. CSM Bacău – 15 p, 3. CNE Sfântu Gheorghe – 15 p, 4. HCF Piatra Neamţ – 12 p, 5. CSM Roman – 9 p, 6. CSM Iaşi 2020 – 9 p, 7. CS Harghita Club Odorheiul Secuiesc – 6 p, 8. CSM II Galaţi – 3 p, 9. CSM Făgăraş – 3 p, 10. CS Ştiinţa Bacău – 0 p. (E.M.)