Tenis: Djokovic, debut cu dreptul la Australian Open

Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovic (5 ATP, favorit nr. 4) a debutat cu dreptul, marţi, la turneul Australian Open 2023, primul de Mare Şlem al anului, impunându-se în trei seturi, 6-3, 6-4, 6-0, în faţa spaniolului Roberto Carballes (75 ATP).

Sârbul s-a impus după un meci de 2 ore şi 3 minute, în care a reuşit 9 aşi (faţă de 4 ai spaniolului), ambii jucători făcând câte o dublă greşeală.

În runda următoare, Djokovic, care anul trecut nefiind vaccinat anticovid fost expulzat din Australia şi nu a putut participa la turneu, va juca împotriva învingătorului din partida care-i opune pe francezul Enzo Couacaud (191 ATP), venit din calificări, şi bolivianul Hugo Dellien (131 ATP).

Rezultate de marţi:
Andrei Rublev (Rusia/N.5) – Dominic Thiem (Austria) 6-3, 6-4, 6-2
Jeremy Chardy (Franţa) – Daniel Galan (Columbia) 1-6, 7-5, 6-1, 6-4
Daniel Evans (Marea Britanie/N.25) – Facundo Bagnis (Argentina) 6-4, 4-6, 6-4, 6-4
Holger Rune (Danemarca/N.9) – Filip Krajinovic (Serbia) 6-2, 6-3, 6-4
Pablo Carreno-Busta (Spania/N.14) – Pedro Cachan (Argentina) 7-6 (7/4), 6-1, 7-6 (7/3)
Benjamin Bonzi (Franţa) – Mattia Bellucci (Italia) 4-6, 6-3, 7-6 (7/5), 6-4
Alex De Minaur (Australia/N.22) – Hsu Yu Hsiou (Taiwan) 6-2, 6-2, 6-3
Grigor Dimitrov (Bulgaria/N.27) – Aslan Karaţev (Rusia) 7-6 (7/3), 7-5, 6-2
Laslo Djere (Serbia) – Zizou Bergs (Belgia) 6-4, 1-6, 6-4, 6-1
Novak Djokovic (Serbia/N.4) – Roberto Carballes (Spania) 6-3, 6-4, 6-0
Taylor Fritz (SUA/N.8) – Nikoloz Basilaşvili (Georgia) 6-4, 6-2, 4-6, 7-5
Ben Shelton (SUA) – Zhang Zhizhen (China) 4-6, 6-3, 6-2, 2-6, 7-6 (10/4)
Nicolas Jarry (Chile) – Miomir Kecmanovic (Serbia/N.26) 6-3, 6-4, 7-6 (7/3)
Diego Schwartzman (Argentina/N.23) – Oleksii Krutih (Ucraina) 6-4, 6-7 (6/8), 6-3, 7-6 (7/5)
Jeffrey Wolf (SUA) – Jordan Thompson (Australia) 6-3, 3-6, 6-4, 7-5
Alexander Zverev (Germania/N.12) – Juan Pablo Varillas (Peru) 4-6, 6-1, 5-7, 7-6 (7/3), 6-4
Andy Murray (Scoţia) – Matteo Berrettini (Italia/N.13) 6-3, 6-3, 4-6, 6-7 (7/9), 7-6 (10/6)
Alejandro Davidovich (Spania/N.30) – Alexander Bublik (Kazahstan) 6-0, 6-7 (3/7), 3-6, 6-4, 6-3
Tommy Paul (SUA) – Jan-Lennard Struff (Germania) 6-1, 7-6 (8/6), 6-2
Jenson Brooksby (SUA) – Christopher O’Connell (Australia) 3-6, 6-2, 6-3, 6-2
Casper Ruud (Norvegia/N.2) – Tomas Machac (Cehia) 6-3, 7-6 (8/6), 6-7 (5/7), 6-3. AGERPRES

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.