Tenis: Karolina Muchova, eliminată în turul secund la Varşovia (WTA)

Jucătoarea cehă de tenis Karolina Muchova, finalistă luna trecută la Roland Garros, a fost eliminată în turul secund al turneului WTA de la Varşovia, dotat cu premii totale de 259.303 dolari, fiind învinsă în trei seturi, 7-5, 3-6, 7-5, de Rebecca Sramkova din Slovacia, într-o partidă disputată joi.

Muchova, favorita numărul doi a competiţiei din capitala Poloniei, s-a înclinat după o oră şi 37 de minute în faţa unei jucătoare venite din calificări.

În schimb, poloneza Iga Swiatek, liderul clasamentului WTA şi principala favorită, a acces fără probleme în sferturile de finală, după o victorie în două seturi simetrice, 6-2, 6-2, în faţa americancei Claire Liu, care a fost nevoită să încheie mai întâi meciul său din primul tur cu Yuan Yue, întrerupt miercuri din cauza ploii.

Următoarea adversară a polonezei va fi cehoaica Linda Noskova, cap de serie numărul 8.

Iga Swiatek a cucerit anul acesta al treilea său trofeu la Roland Garros, după ce a învins-o în finală pe Karolina Muchova (6-2, 5-7, 6-4).