Fotbal: Arsenal Londra, la prima victorie pe Goodison Park după şase ani

Echipa de fotbal Arsenal Londra, vicecampioana ediţiei trecute din Premier League, s-a impus greu pe terenul formaţiei Everton (scor 1-0), duminică în cadrul etapei a 5-a a sezonului, obţinând astfel prima sa victorie după şase ani pe stadionul Goodison Park.

„Tunarii” au obţinut victoria graţie golului marcat în minutul 69 de belgianul Leandro Trossard, care a intrat în joc pe parcursul primei reprize, după accidentarea brazilianului Gabriel Martinelli.

Londonezii nu mai reuşiseră să se impună pe stadionul lui Everton din 2017, când îl aveau încă la conducerea tehnică la legendarul antrenor francez Arsene Wenger.

Arsenal ocupă locul al patrulea în clasament, cu 13 punte, la egalitate cu Tottenham şi FC Liverpool, echipele aflate pe locurile 2 şi 3, care au însă un golaveraj superior.

Într-un alt meci disputat duminică, Chelsea Londra a remizat în deplasare cu Bournemouth (0-0) şi a coborât pe locul al 14-lea în clasament, echipa lui Mauricio Pochettino având o singură victorie de la debutul sezonului.

Rezultate:
Sâmbătă
Wolverhampton – FC Liverpool 1-3
Au marcat: Hwang (7), respectiv Gakpo (55), Andy Robertson (85), Bueno (90+1 – autogol).

Fulham – Luton Town 1-0
A marcat: Carlos Vinicius (65).

Aston Villa – Crystal Palace 3-1
Au marcat: Duran (87), Douglas Luiz (90+8 – penalty), Bailey (90+11), respectiv Edouard (47).

Manchester United – Brighton 1-3
Au marcat: Mejbri (73), respectiv Welbeck (20), P. Gross (53), Joao Pedro (71).

Tottenham Hotspur – Sheffield United 2-1
Au marcat: Richarlison (90+8), Kulusevski (90+10), respectiv Hamer (73).

West Ham United – Manchester City 1-3
Au marcat: Ward-Prowse (36), respetiv Doku (46), Bernardo Silva (76), Haaland (86).

Newcastle United – Brentford 1-0
A marcat: Callum Wilson (64 – penalty).

Duminică
Bournemouth – Chelsea Londra 0-0
Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă la gazde.

Everton – Arsenal Londra 0-1
A marcat: Trossard (69).

Luni se dispută partida Nottingham Forest – Burnley.

În clasament conduce Manchester City, cu 15 puncte, urmată de Tottenham, Liverpool şi Arsenal, fiecare cu câte 13 puncte, Brighton, 12 puncte, West Ham United, 10 puncte etc.