Judo: Alina Zaharia şi Alina Cheru, medaliate cu bronz la Mondialele de kata

Româncele Alina Zaharia şi Alina Cheru au câştigat medaliile de bronz în proba Ju No Kata, la Campionatele Mondiale de judo kata de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), potrivit site-ului Federaţiei Române de Judo.

Zaharia şi Cheru, campioane europene anul acesta şi care deţineau titlul mondial, au totalizat 406,5 puncte.

În proba de Ju No Kata a evoluat şi perechea Dumitriţa Rus/Mihaela Tipa, care s-a clasat pe locul 8.

Antrenate la lotul naţional de Iulian Surlă, Alina Zaharia şi Alina Cheru au fost descoperite la Piteşti de antrenorul Corneliu Pălărie, în prezent antrenor voluntar al CSM Piteşti, club la care sunt legitimate şi cele două sportive.

În iunie, Zaharia şi Cheru au obţinut în Slovenia al 11-lea lor titlu european la judo kata.